Hoppa till huvudinnehållet

Efter pandemistängning – fler anläggningar öppnar igen

Publicerad:
Kilenegården på Hammarö öppnar nu sin inomhusdel med bland annat gym och bastu.
Kilenegården på Hammarö öppnar nu sin inomhusdel med bland annat gym och bastu. Foto: Håkan Strandman

Fler pandemistängda motionsanläggningar öppnar igen.

Kilenegården på Hammarö välkomnar besökare och det gör snart även simhallen i Säffle.

Däremot finns inget datum för när äventyrsdelen på Sundstabadet i Karlstad öppnar.

Sundstabadet i Karlstad inledde sin återöppning den 1 juni. Sedan dess har det gått att motionssimma i begränsad omfattning, tidsbokning har krävts.

I dag tar badhuset maximalt emot 30 personer per pass.

– Det har varit i princip fullsatt, vilket visar att det finns ett stort intresse, säger Robert Ojala, kommunikatör på Sundstabadet.

Äventyrsdelen och relaxen är fortsatt stängda.

– Det är många som hör av sig och gärna vill ha ett datum för både upplevelsebadet, relaxen och alla våra kurser. Intresset märker vi av varenda dag eftersom vi får frågorna, men vi har tyvärr inget datum att ge, säger Robert Ojala.

Enligt Kristin Idskog, kultur- och fritidsdirektör, hoppas kommunen kunna öppna Sundstabadets övriga delar under hösten, men när beror på hur smittspridningen utvecklar sig.

”Så vi behöver avvakta ytterligare någon vecka innan vi vet när det kan bli aktuellt” skriver hon i ett mejl till NWT.

Sundstabadet i Karlstad.
Sundstabadet i Karlstad. Foto: Helena Karlsson

Simhallen i Säffle har bestämt att öppna den 18 augusti.

Kilenegården på Hammarö öppnade sin inomhusdel med gym, motionssal, dusch och bastu under måndagen. Då hade den varit stängd sedan november förra året.

– Vi har endast öppet dagtid fram till vecka 34, säger Sverker Granberg, biträdande fritidschef i kommunen.

Därefter blir det utökade öppettider.

– Det gäller att du är frisk, håller avståndet och spritar utrustningen efter att du har använt den, påpekar Sverker Granberg.

Hammarö ishall öppnar vecka 34 för konståknings- och ishockeyklubben.

– När det gäller badhuset är vi lite osäkra, vi kommer att ta ett beslut under vecka 33, säger Sverker Granberg.

Många vill simma. De bokningsbara passen på Sundstabadet har ofta varit fulla.
Många vill simma. De bokningsbara passen på Sundstabadet har ofta varit fulla. Foto: Stefan Jerrevång/TT

Artikeltaggar

CoronavirusetFritid och livsstilHammaröKarlstadKilenegårdenKristin IdskogNyheterSäffleSäffle simhallSundstabadetSverker Granberg

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.