Kenneth Johanssons varma engagemang som landshövding har berört många genom åren. NWT har tagit emot kondoleanser från såväl prins Carl Philip som partiledaren Annie Lööf.
– Han var en så fin människa. Han såg verkligen alla, säger den före detta husfrun Gun Stavvik.
Nyheten om att Värmlands förre landshövding, Kenneth Johansson, avlidit vid 65 års ålder kom som en chock för de flesta. Sylvia Nilsson, ordförande i Svanskogs hembygdsförening, träffade honom så sent som i slutet av maj när de spelade in ett nationaldagsfirande ihop.
– Då var Kenneth pigg och fräsch, precis sig lik. Han och frun kom åkande ända från Dalarna. Han brann ju för det här med hembygdsgårdar och hemvändardagar. Han var jättetrevlig, sympatisk och lättsam. Han var spontan och förberedd och väldigt artig och hälsade runt med en gång. Han brann för att träffa bygden och vara ute och träffa mycket folk, säger hon.
Bestörtning
Kenneth Johansson var landshövding i Värmland mellan 2012 och 2018. Han efterträddes av Georg Andrén som tog emot nyheten om Kenneths bortgång med bestörtning.
– Jag var inte alls beredd på det här, det kom väldigt oväntat, säger han.
Under måndagskvällen var Georg Andrén i kontakt med Kenneths fru Viola. Han pratade även med sina landshövdingskollegor som alla uttryckte sitt deltagande i familjen Johanssons sorg.
– Han var väldigt omtyckt och hade ett stort hjärta för Värmland. Den bild som framträder är att han var otroligt varm och engagerad. Han tog sitt landshövdingeuppdrag på väldigt stort allvar och arbetade idogt för Värmlands bästa. Kenneth vurmade för det lokala och att lyfta landsbygden.
”Tufft slag för familjen”
De träffades senast under nationaldagsfirandet. Efteråt var Kenneth och Viola på besök hos nuvarande landshövdingen och hans fru på residenset i Karlstad.
– Vi pratade om hur glada de var över att ägna sig åt barn och barnbarnen nu. Det här är ett tufft slag för familjen och alla i hans närhet, säger Georg Andrén.
Sista fikat med KennethKenneth Johansson var känd för sina sammankomster på residenset. Tusentals besökare fick ta del av fikastunder och middagar årligen.
– Han älskade åren i Värmland. Jag tror nog att fikat var minst lika viktigt som den fina middagen. Han klarade av båda på ett väldigt bra sätt. Jag minns att jag träffade prinsessan Sofia innan jag skulle tillträda som landshövding i Värmland och hon sa att ”åh, där tycker vi så mycket om att hänga”. Det handlar om den gästfrihet som Kenneth och Viola erbjöd i residenset, säger Georg Andrén.
Prinsen och Annie Lööf
I en kondoleans från hovet uttrycker prins Carl Philip och prinsessan Sofia sitt deltagande i sorgen:
”Vi satte stort värde på Kenneth Johanssons stora och varma engagemang för Värmland. Tillsammans med sin hustru Viola gjorde han alltid våra besök till Värmland trevliga och givande. Våra tankar går i dag till Viola och familjen Johansson.”
Innan Kenneth Johansson blev landshövding satt han bland annat i riksdagen för Centerpartiet. Partiledaren Annie Lööf skriver i en kondoleans:
Så minns kollegorna förre landshövdingen: ”Han hade en oerhört stark social förmåga””Kenneth var en varm, omtänksam människa med stort hjärta. Han har betytt så mycket för många av oss, för utvecklingen av Sverige både som riksdagsledamot och som landshövding."
"Såg verkligen alla”
Gun Stavvik var husfru på residenset mellan 2004 och 2020. Hon beskriver Kenneth och Viola som väldigt ödmjuka människor.
– Det var fruktansvärt sorgligt att höra att han gått bort. 65 är ju ingen ålder. Han var en så fin människa. Han såg verkligen alla. Han var otrolig på att se den lilla människan, säger hon.
Genom åren var det fullt upp med jobb.
– Han och Viola var fantastiskt gästvänliga. Det var så roligt och givande att arbeta med dem, vi har så många fina stunder och minnen tillsammans. Kenneth pushade mig mycket. Vi blev nästan som en liten familj i och med att han och Viola bodde på residenset. Jag väcktes som människa under den tiden, säger Gun Stavvik.