Nu begär politiker att Storfors kommuns markförsäljning till en fiskodling ska laglighetsprövas.
– Vi tycker det är bra med en fiskfabrik men inte sättet det ska genomföras på, säger Stefan Larsson (M), till Värmlands Folkblad.
Tillsammans med kommunpolitikerna Monica Ståhl (KD) och Juhani Verkkoperä (SD) har Stefan Larsson (M) överklagat fullmäktiges beslut om att sälja mark till Arctic Sustainability Group, som vill bygga en landbaserad fiskodling.
Överklagan är gjord till förvaltningsrätten, vilket VF var först att berätta.
– Vi har fler anledningar till vår överklagan. En är att fullmäktige beslutade att en jurist ska titta på om det är förenligt med lagen. Det menar vi inte är gjort, säger Stefan Larsson till tidningen.
Hans Jildesten (S), kommunalråd, håller inte med, han menar att jurister har granskat optionsavtalet.
– Vi har låtit jurister granska det och de har inte haft någon erinran, säger Hans Jildesten (S), kommunalråd, till VF.
Stor ekonomisk risk
Förutom att marken säljs för en krona ska kommunen investera 15 miljoner kronor i bland annat dragning av nya rör och vattenrening som krävs för en landbaserad fiskodling. Även om kommunens anläggningsarbete ska betalas tillbaka på sikt så är det ett stort ekonomiskt risktagande för kommunen menar Stefan Larsson.
– Med en ekonomi i kris finns det viktigare saker att lägga pengarna på, som vården och skolan, säger han till tidningen.