– Det kom en bil i hög hastighet ner mot Pekås – sen small två skott. Jag är hundra procent säker på att det var pistolskott, säger vittnet.
Flera personer hörde skott på Rud i Karlstad natten mellan fredagen och lördagen.
Några timmar senare, vid tre-tiden, greps och anhölls en man på området misstänkt för grovt vapenbrott.
Mannen är 19 år och från Karlstad.
Mannen häktades i helgen misstänkt för grovt vapenbrott.
Åklagare är Niclas Wargren, som inte vill kommentera om det finns något samband mellan vittnenas uppgifter om skottlossning och mannen som häktats misstänkt för grovt vapenbrott:
– Jag tycker inte det är så lämpligt med tanke på utredningen, säger han.
”Hög hastighet”
– Jag satt på balkongen när det kom en bil i väldigt hög hastighet ner mot Pekås. Sen small två skott, säger ett vittne.
Lite senare, säger hon, small två skott till.
Vittnet såg inte något skott avfyras:
– Men det lät som om det kom från bilen.
Hon är helt säker på att det rörde sig om pistolskott och inte någon bil som baktände, eftersom hon känner flera jägare.
Polis aktiv
Enligt uppgifter till NWT har polisen varit mycket aktiv i området under helgen och nu sitter alltså en misstänkt häktad på sannolika skäl misstänkt för grovt vapenbrott som kan ge mellan två och fem års fängelse.
Att brottet räknas som grovt kan dels ha att göra med var vapnet användes - om det var på allmän plats till exempel.
Det kan också ha att göra med hur potent och farligt vapnet är.
Tidigare känd
Har man handskats med vapen när man är påverkad av droger eller alkohol kan vapenbrott också bedömas som grovt.
Den häktade mannen har tidigare förekommit i narkotikamål och ett mål om rånförsök.
Han förnekar brott.