Global Virgin bollade med motståndet

Publicerad:
Magnus Jakobsson tog en dubbel i Örebro under torsdagen. Foto: Malin Albinsson

Torsdagens lunchtrav kördes i Örebro och det blev flera värmländska vinster.

Bland annat hade Global Virgin uppvisning i V4-avslutningen.

Det är Birger Pettersson Wiik som tränar Global Virgin och det var Magnus Jakobsson som körde henne till seger. Efter ett lopp som först bakom den hårddragande ledaren Iris di Quattro gick Jakobsson ut i andraspår ut på den sista långsidan.

Global Virgin tog snabbt över ledningen och försvann till en överlägsen vinst med nio längder.

Magnus Jakobsson tog en dubbel den här dagen då han även vann med Fredrik Söderberg-tränade Feel Good. Här var det ledning från start till mål som gällde.

Jonas Moberg vann det avslutade loppet med Harry Jaam. Från ett springspår tog Harry Jaam hand om ledningen och trots viss press under loppet stack han undan till en lätt seger till slut.

Ole Johan Östre vann med Calypso Coffee som imponerade då han avgjorde efter ett lopp utvändigt om ledande Teton Game of War.

Det blev även tredjeplatser för Witty och Livi Money Maker under dagen.

Artikeltaggar

Birger Pettersson WiikJonas MobergMagnus JakobssonÖrebroTrav

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare