Hoppa till huvudinnehållet

Veckan inleds med regn – men solen kommer tillbaka

Publicerad:
Ett regnområde drar in över mjölkkannorna på Kollsbergs hembygdsgård i Torsby, och i övriga Värmland. Foto: Morgan Bäckvall

Ett lågtryck kommer in under måndagen som kan leda till regn över hela Värmland. Det handlar om mängder på uppåt 15 millimeter.

De senaste dagarnas soliga väder får ta en paus. På måndag väntas ett regnområde in över Värmland. I samband med det väntas tidvis hårda vindbyar.

– Temperaturerna blir uppåt 17-18 grader men går nedåt till 13-14 grader i och med nederbörden, säger Linus Karlsson, meteorolog på SMHI.

Det bli inslag av åska.

Från tisdag och framåt blir det kontrast i form av en hel del sol och stackmoln och temperaturer på 19 - 20 grader.

– Framåt onsdag ser det ut att komma in varmare luft söderifrån och det blir mestadels uppehållsväder, säger Linus Karlsson.

Under veckoslutet kan ostadigt väder börja dra in igen.

Artikeltaggar

Linus KarlssonSMHIVäderVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.