Älvstädningen har smygstartat. Kompisarna Malte Naumansson och Eric Sohl har börjat dra med magnet i Klarälven och redan fått upp två cyklar.
I slutet på augusti brukar Karlstads dykarförening dyka i Klarälven för att plocka upp skräp och skrot som ligger där.
Hittat i älven – trottoarpratare och rullatorEtt annat sätt att göra det på är att fiska med magnet. Det har Malte Naumansson, 11 år, börjat göra.
– Min kompis brorsa har en magnet som jag fick testa. Jag tyckte att det var jättekul så jag köpte en också. Det är spännande eftersom man inte vet vad man får, säger han.
Två cyklar
I söndags var han med sin pappa och kompisen Eric Sohl, 10 år, i Karlstads centrum och fiskade med magnet.
– De var första gången som vi fick upp cyklar, vi fick upp två stycken, berättar Malte.
Tidigare har han fiskat upp en gasoltub på 60 kilo och för det mesta fastnar magneten i verktyg som ligger på botten.
– Men det är bra att ha med sig en vuxen eller någon som är stark. Det är inte jättesvårt att fiska med magnet, men man kan få upp tunga saker.
Malte tar med sig skrotet hem och sen kör familjen det till tippen.
– Jag magnetfiskar för att det är bra för miljön också. Man tar upp en massa skräp från vattnet.
Fotbollslagets svettiga uppdrag – fyllde 40 säckar med skräp