Hur tänker Region Värmland säkra tillgång till rätt kompetens i form av barnmorskor, skriver Elisabeth Brynolf, Åsa Mörner och Marie-Charlotte Nilsson.
Den 5 maj är det internationella barnmorskedagen och numera kan man se dagen som startskottet för den mest intensiva perioden för förlossningsvården i Sverige. Historiskt sett har flest barn fötts i mars, men sedan några år tillbaka är enligt SCB den vanligaste födelsemånaden juli, tätt följt av maj och juni – något som ställer krav på en tillräcklig god bemanning. Vårdförbundets barnmorskor bjuder in Region Värmland till en dialog om barnmorsketätheten och våren/sommarens bemanningssituation.
Barnmorskans kompetens är central för vårdens kvalitet och patientsäkerheten, det konstateras både av IVO och av Socialstyrelsen. När ska Region Värmland ta till sig av kunskapen i dessa rapporter och prioritera arbetet med att bemanna med rätt kompetens på rätt plats?
Så skriver du en debattartikelI dag är det vanligt att de erfarna barnmorskorna lämnar eller går ned i arbetstid för att orka då de inte upplever att deras kunskap värderas. Detta faktum har tydligt setts och uppmärksammats av media i Värmland under det senaste året. Regeringen satsar stora medel på kvinnors hälsa som måste läggas på rätt saker här i Region Värmland:
● Barnmorskor bör endast ansvara för en aktiv förlossning i taget.
● Skapa förutsättningar att ge personcentrerad vård på barnmorskemottagningarna.
● Underlätta möjligheten och förbättra villkoren för forskande barnmorskor.
● Ge barnmorskor möjlighet att leda förlossningsenheter för kvinnor med lågriskgraviditeter.
● Barnmorskor bör få 30 procent högre livslön utifrån sin långa akademiska utbildning och ansvar.
Hur tänker Region Värmland säkra tillgång till rätt kompetens i form av barnmorskor? Det är en viktig pågående diskussion och Vårdförbundet vill ha en dialog med Region Värmland om våren/sommarens bemanningssituation.
Vårdförbundet vill givetvis också ha en långsiktig dialog med regionen om ovanstående punkter för att barnmorskor ska kunna erbjuda en trygg, personcentrerad vård i framtiden. Till dess väljer vi att hylla Sveriges alla barnmorskor på deras dag – tack för att ni finns!
Elisabeth Brynolf
Leg barnmorska och styrelseledamot, Vårdförbundet avdelning Värmland
Åsa Mörner
Marie-Charlotte Nilsson
Leg barnmorskor och förbundsstyrelseledamöter, Vårdförbundet