Hoppa till huvudinnehållet

Zarah Leander får en egen plats

Publicerad:
Zarah Leander som föddes och växte upp i Karlstad får nu en egen plats uppkallad efter sig.
Zarah Leander som föddes och växte upp i Karlstad får nu en egen plats uppkallad efter sig. Foto: TT

Sångerskan Zarah Leander är en av Karlstads mest berömda personer. Nu har stadsbyggnadsnämnden beslutat att området utanför Karlstads teaters huvudentré ska döpas till Zarah Leanders plats.

Hon var mycket på teatern och både debuterade och avslutade sin karriär där och därför är kopplingen dit mycket naturlig, anser nämnden. I dag har inte platsen något namn.

Stadsbyggnadsnämnden passade även på att namnge parken alldeles norr om kvarteret Vågmästaren. Den döps till Långholmsparken.

Tidigare låg en ö som hette Långholmen utanför Herrhagen. Vattenområdet mellan Långholmen och Herrhagen fylldes igen någon gång i början av 1960-talet.

Artikeltaggar

Karlstads teaterNöje/KulturNyheterStadsbyggnadsnämndenVågmästarenZarah Leander

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.