Hoppa till huvudinnehållet

Mamman om misstänkt mördade mannen: Jag larmade polisen

Publicerad:
Den 58-årige mannen hittades död i det vita trähuset i måndags eftermiddag.
Den 58-årige mannen hittades död i det vita trähuset i måndags eftermiddag. Foto: Filip Kowalski

Han lovade sin mamma att komma förbi och handla mat.

Men när sonen inte dök upp ringde hon till slut polisen och anmälde honom försvunnen.

Nu har den 58-årige mannen hittats död - misstänkt mördad - i ödehuset i Lesjöfors.

– Han var snäll och brukade komma hem till mig nästan varje dag, säger mamman.

Den 58-årige mannen från Lesjöfors brukade ta med sin hund på en promenad och besöka sin mamma så gott som dagligen.

Förra söndagen var han i sällskap med en man i 30-årsåldern när han hälsade på sin mamma.

– Jag vet inte vem det var, de var här ungefär en halvtimme, säger mamman.

Sonen frågade om han skulle gå och handla något till henne, men de kom överens om att han skulle göra det några dagar senare i stället.

Anmälde försvunnen

Men i torsdags började mamman bli orolig då sonen fortfarande inte kommit besök sedan söndagen. Hon kontaktade därför polisen:

– Jag sa att de måste börja leta efter honom.

I måndags gick polisen in i det vita trähuset som stått mer eller mindre tomt under en längre tid. Där hittade de en död man.

Dödsfallet rubricerades som mord och efter att polisen i tisdags gjort en teknisk undersökning av brottsplatsen stärktes misstankarna om att mannen utsatts för ett brott.

– Det är svårt att förstå att det hänt, säger mamman.

"Levt annorlunda liv"

I nuläget är det sista kända livstecknet av 58-åringen en observation av honom i Karlstad i tisdags i förra veckan. Sen dess vet ingen när han senast var i livet.

– Det är så tragiskt, säger en släkting.

Han är fortfarande skakad av dödsbeskedet:

– Det känns lite konstigt. Han har levt ett annorlunda liv och jag har alltid varit lite orolig för honom.

Den anhörige beskriver 58-åringen som en ensamvarg som gick sin egen väg i livet utan fast sysselsättning.

Oroliga grannar

58-åringen har besökt huset där han hittades död vid tidigare tillfällen, då han var bekant med mannen i 30-årsåldern som hyrt huset den senaste tiden.

Det är dock fortfarande oklart vad han gjorde i huset vid det här tillfället och vem han träffade där.

Den 58-årige mannen kände mannen som hyrde det vita trähuset och har besökt hemmet vid tidigare tillfällen.
Den 58-årige mannen kände mannen som hyrde det vita trähuset och har besökt hemmet vid tidigare tillfällen. Foto: Filip Kowalski

Grannar i området har tidigare uppgett för NWT att de inte sett något anmärkningsvärt i anslutning till att det misstänkta mordet upptäcktes.

– Det har varit helt svart i kåken i flera veckor, troligen månader. Någon enstaka kväll har det lyst bara, sa en granne tidigare till NWT.

Oklart om någon är gripen

Huset var fortfarande avspärrat av polisen under onsdagen. Polisen vill i nuläget inte kommentera om de gripit någon person misstänkt för mord eller om de tagit in någon person för förhör.

– Jag kan inte kommentera det. Vi arbetar vidare med inre spaning, förhör och dörrknackning säger Ola Gripö, förundersökningsledare vid polisens avdelning för grova brott.

Den 58-årige mannens kropp obduceras under onsdagen, och de preliminära resultaten angående dödsorsak väntas bli klara senare i veckan.

Det är i nuläget oklart på vilket sätt mannen har dödats och om polisen har beslagtagit någon form av vapen.

Mördade mannen är identifieradMördade mannen en gåta för polisen - inte identifierad

Artikeltaggar

Brott & blåljusKarlstadLesjöforsMordMordet i Lesjöfors

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.