Dotter förlorade mot The Mamas med bara en poängs skillnad i Melodifestivalen 2020.
Nu är hon tillbaka i tävlingen – med viss oro för hur pandemin påverkar årets upplaga.
Det här blir tredje gången som Dotter, eller Johanna Jansson som hon egentligen heter, tävlar i Melodifestivalen som artist. Förra gången knep hon andraplatsen, till sin egen stora förvåning.
– Med "Bulletproof" trodde jag att jag skulle komma lite bättre än jag gjorde med "Cry", alltså att jag skulle komma femma i min deltävling i stället för sexa. Att gå till final var för mig helt osannolikt, säger Dotter.
Kritiserar sociala medier
Det nya bidraget "Little tot" beskriver hon som en vaggvisa i modern tid, som kritiserar hetsen på sociala medier. Budskapet till barnen är: Ni vill inte bli som vi när ni blir stora.
– Vi är ju väldigt upptagna av oss själva, många bygger upp en fejkad fasad på sociala medier och försöker leva upp till den bilden. Unga i dag har inte upplevt hur det är att vara utan det här, säger Dotter.
Smittsam Mustasch i MelodifestivalenI vanliga fall brukar Melodifestivalartisterna släppas under en stor presskonferens, men på grund av pandemin avslöjar SVT en ny artist i timmen, ett jätteprojekt som startade under tisdagen. Dotter får sällskap i tävlingen av bland andra Danny Saucedo, Arvingarna och Kadiatou. Även Elisa Lindström, från dansbandet Elisas, ska medverka i tävlingen med låten "Den du är", skriven av Bobby Ljunggren, Ingela Pling Forsman och artisten själv.
"För hård musik"
Nu är även hårdrockgruppen Lillasyster klara för tävlingen med bidraget "Pretender".
– I karriären har jag kanske sysslat med alldeles för hård musik för det här, men någon liten dröm har man haft om att fan, vad kul det skulle vara att vara med i Melodifestivalen någon gång, säger frontmannen Martin Westerstrand.
I tisdags avslöjades det att även hårdrockgruppen Mustasch, också de från Göteborg, ska vara med i tävlingen.
Blir det något slags Göteborgskamp mellan er?
– Jag har precis lagt på luren efter att ha snackat med Ralf (Gyllenhammar) – och det är precis det det kommer att bli. De andra akterna, det är ingen idé att de dyker upp. Nu kommer det att handla om Mustasch och Lillasyster, säger Martin Westerstrand och skrattar.
– Vi har ju känt varandra och spelat tillsammans i 20 år och hittat på så himla mycket dumheter tillsammans. Vi tycker det här är jävligt kul, nu blir det två riktiga hårdrocksband i tävlingen. De andra behöver inte komma, det är Göteborgs-rock-face-off som gäller!
Kanske kan Ystad-tjejen Frida Green ha synpunkter på det uttalandet. Hon har tidigare medverkat i "Talang" och årets omgång av "Idol" och ställer upp med låten "The silence", som är skriven av Anna Bergendahl, Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias och Joy Deb.
"Förstör känslan"
På grund av pandemin äger såväl deltävlingar som final rum på Annexet i Stockholm – och publiken får stanna hemma. Scenen kommer därför att ta mer hänsyn till tv-kamerorna än vanligt.
– Man är ju orolig för hur det kommer att bli, det är läskigt när man inte vet. Men jag har en stark känsla av att det kommer bli ännu bättre. Jag gillar att skapa nummer. Det är underbart att ha en stor publik, men jag kan tycka att det förstör den här känslan man bygger upp i numret när man tar in en stor publik helt plötsligt, säger Dotter.
Flera artister har sökt sig till Melodifestivalen efter att pandemin ställt in turnéer och spelningar, men för Dotter var det tvärtom.
– På grund av corona har det känts som att jag nästan inte vill vara med. Det blir en sådan otroligt push när man är med, speciellt när man går till final. Det innebär att man får vara ute och spela mycket och just nu vet vi inte alls när vi får spela igen. Man har ändå känt lite att "man kanske ska spara det här till ett år när corona är borta". Samtidigt: Nej, det är bara att köra!, säger Dotter.
Sofia Sundström/TT