Hoppa till huvudinnehållet

Laddade för Nobelfirande: här är festen som inte ställts in

Publicerad:
Från vänster Viggo Hallgren, Linus Nyberg, Sid Bodrikow, Emil Olsson, Lilli Vidström, Ester Nilsson och Ella Söderlund och visar upp de nytillverkade medaljerna.
Från vänster Viggo Hallgren, Linus Nyberg, Sid Bodrikow, Emil Olsson, Lilli Vidström, Ester Nilsson och Ella Söderlund och visar upp de nytillverkade medaljerna. Foto: Helena Karlsson

På Jättestenskolan i Grums blir det Nobelfest trots allt.

Femteklassarna är väl förberedda för galamiddag och prisutdelning.

– Jag ska ha guldiga cowboyskor, säger Linus Nyberg som också ska bidra till underhållningen.

Under hela hösten har 88 elever i fyra klasser jobbat inför det som är tänkt att bli en ny tradition på Jättestensskolan i Grums. En Nobelfest med middag, underhållning och givetvis prisutdelning.

Allt eftersom restriktionerna kring corona har de anpassat omständigheterna.

– Det har varit roligt att man fått kämpa för det, säger Emil Olsson.

Ida Blomgren är en av lärarna som varit med och arrangerat.

– Det blir en fest med oss elever och lärare som är tillsammans hela tiden.

Med inspiration från konstnären Keith Haring har eleverna gjort bilder på temat vänskap. Bilderna ska pryda festlokalen.
Med inspiration från konstnären Keith Haring har eleverna gjort bilder på temat vänskap. Bilderna ska pryda festlokalen. Foto: Helena Karlsson

Eleverna har skrivit noveller på svenska, dikter på engelska och skapat modeller av fysiska samlingsplatser stora som en parkeringsplats.

Samlingsplatserna, "parklets", har gjorts som ett led i UF grundskoleutmaningen. De bästa modellerna kommer att tilldelas teknikpriset.

– Tekniken och showen har varit roligast, säger Ella Söderlund.

Även Sid Bodrikow har gillat utmaningen i att göra en kul samlingsplats på en liten yta mest.

– Fast det har varit lite svårt att komma överens, säger han.

Pris i litteratur

Ester Nilsson har tyckt bäst om att skriva en novell.

– En bibliotekarie på Grums bibliotek hjälper oss med bedömningen och utser vem som får litteraturpriset, säger Ida Blomgren.

Även ett fredspris kommer att delas ut. Det går till den som är en positiv förebild för andra och det är eleverna själva som nominerat.

Teknikutmaningen har varit att skapa en modell av en samlingsplats på en yta stor som en parkeringsplats. "Det blev visst väldigt mycket tejp", säger Viggo Hallgren.
Teknikutmaningen har varit att skapa en modell av en samlingsplats på en yta stor som en parkeringsplats. "Det blev visst väldigt mycket tejp", säger Viggo Hallgren. Foto: Helena Karlsson

– Alla har varit måna om att göra ett bra jobb, och varit otroligt positiva, säger Ida Blomgren.

Mycket är klart, nu återstår det roliga. Fixa dekorationer till matsalen, göra efterrätter och finslipa showen.

Efter lunch på Nobeldagen den 10 december förvandlas matsalen på Jättestensskolan till Blå Hallen och festen kan börja.

Artikeltaggar

GrumsJättestenskolanNyheterSkola och utbildning

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.