Senaste året har antalet orosanmälningar om att människor far illa dubblerats i Grums.
Nu anställs mer personal för att möta behovet.
Kostnaderna för individ- och familjeomsorgen i Grums fortsätter öka. Det visar den ekonomiska rapport som redovisades för kommunstyrelsen på tisdagen.
Orsaken är främst att behovet av institutionsplaceringar för barn och vuxna har ökat stort och överstiger budget med drygt tio miljoner kronor.
Missbruk, bristande förmåga att ta hand om sina barn och våld är vanliga orsaker bakom placeringar.
– Orosanmälningarna har ökat med hundra procent jämfört med för ett par år sedan, säger Leif Haraldsson (S), kommunstyrelsens ordförande i Grums.
NWT har tidigare berättat att Ivo, Inspektionen för vård och omsorg, hotat kommunen med ett vite på 600 000 kronor om inte kommunen hinner med att göra utredningar i tid.
Två handläggare
Om det arbete som gjorts räcker för att undvika att vitet utlöses är för tidigt att säga.
– Ivo har begärt ut vissa ärenden men vi har inget besked än, säger Leif Haraldsson.
Kommunstyrelsen beslutade om omfördelningar och tilläggsanslag som gör det möjligt att anställa ytterligare två handläggare.
– Vi har också tillsatt en grupp som ska se om vi kan förändra arbetssätt, skruva på organisationen för att bli effektivare, säger Leif Haraldsson.
Orosanmälningarna om barn fortsätter öka