Hoppa till huvudinnehållet

Giganternas möte får filmpremiär i Sunne

Publicerad:
1933: Selma Lagerlöf talar till svenskamerikanerna i radio.
1933: Selma Lagerlöf talar till svenskamerikanerna i radio. Foto: Svenska Dagbladet / TT

De har skrivit varsin bok om Selma Lagerlöf. I somras möttes de för ett samtal om "människan, författaren och Sveriges modernaste kvinna". Nu stundar premiären på filmversionen av mötet.

Författaren Anna-Karin Palm och Lagerlöfkännaren Anna Nordlund har båda skrivit böcker om Selma Lagerlöf. I somras möttes de för ett samtal om Selma Lagerlöf och hennes författarskap under rubriken Giganternas möte.

Så heter även filmen, som också blev resultatet av deras möte.

Författarsamtalet filmades och den 45 minuter långa filmen är nu klar att premiärvisas. Fredagskvällen den 20 november - Selma Lagerlöfs födelsedag! - är det premiärdags på biblioteket i Sunne.

Entrén är fri men antalet platser begränsat. Man kan förhandsboka via biblioteket.

Artikeltaggar

Anna NordlundAnna-Karin PalmFörfattareLitteraturSelma LagerlöfSunneSunne bibliotek

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.