30 ton skräp.
Det blev resultatet i årets älvstädning.
Och det är sju ton mer skräp jämfört med förra året.
– Vi ser att årets kraftiga ökning av hemestrande tyvärr även har inneburit en ökad nedskräpning kring våra älvar. Vid övernattnings- och campingplatser har det plockats många grillar liksom plast- och engångsartiklar, säger Maja Nordgren, projektledare på Fortum, i ett pressmeddelande.
Totalt deltog drygt 2600 personer från 105 föreningar längs Indalsälven, Ljusnan, Dalälven, Klarälven och Gullspångsälven.
– Det är roligt att så många föreningar vill delta i älvstädningen och det engagemang och den målmedvetenhet jag fått uppleva hos ungdomarna, från Åre till Gullspång, har varit imponerande. Då Covid-19 har även satt föreningslivet under hård press jag är glad att vi i år kunde låta fler föreningar delta, säger Maja Nordgren.
Resultatet av städningen var av en blandad kompott; cyklar, grillar, fiskeutrustning, campingutrustning, en koja, ett kylskåp, en säng och så massor av fimpar och snus. Det hittades även plånböcker som blev inlämnade till polisen.