Hoppa till huvudinnehållet

Inför jul - butiken med över 450 ljusstakar

Publicerad:
Granna granar och allt annat för att göra grannen grön av avund inför jul. Foto: Julbutiken

Med 84 dagar kvar till jul har försäljningen av julsaker dragit igång på allvar.

Är du ute efter en ny ljusstake har vi butiken för dig.

– Förra året hade vi över 450 olika ljusstakar.

Det säger Göran Andersson som driver Julbutiken tillsammans med sin familj vid Lantmännens gamla domäner i Alster.

– Vi har drivit vår butik Svarta lampan i nästan 20 år och sedan 11-12 år tillbaka har vi även en julbutik där vi enbart säljer julsaker, säger Göran Andersson.

Det handlar om julsaker för inomhus- och utomhusbruk. Det är granar med och utan belysning. Renar, isbjörnar, tomtar, stjärnor, slingor, allt du kan tänka dig.

– Det som säljer bäst är ändå traditionella ljusstakar, sedan kommer granar med belysning. De mest populära färgerna är rött och vitt. Sedan kommer det alltid nya färger, säger Göran.

Svårt att vara först

Butiken öppnade i dag och att intresset för julsaker skulle ha svalnat, det har han slutat oroa sig för:

– Intresset är lika stort varje år, man skulle kunna tro att det blir mättat, men det blir det inte. Vi brukar alltid öppna den 1 oktober. Vi har trott att vi är först med julförsäljningen varje år, men det är sällan vi lyckas med.

Väntar ni er en rusning till butiken?

– Nja, någon rusning blir det kanske inte, men vi brukar ha folk i butiken hela första dagen.

Innan familjen flyttade företaget till Alster så hade de sin lampbutik på Bellevue.

– Och innan det hade vi försäljningen hemma.

Nu har de en julbutik på 300 kvadratmeter.

– Det är svårt att uppskatta hur mycket artiklar vi har, men förra året räknade vi till över 450 olika sorter av ljusstakar. Det bästa är att komma ut till oss och se själv, säger Göran Andersson.

Artikeltaggar

AlsterBellevueJulKarlstadNäringsliv

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.