Hoppa till huvudinnehållet

Berusad inbrottstjuv togs på bar gärning

Publicerad:
En berusad inbrottstjuv togs på bar gärning i Degerfors vid lunchtid på söndagen. Arkivbild.
En berusad inbrottstjuv togs på bar gärning i Degerfors vid lunchtid på söndagen. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

En berusad inbrottstjuv togs på bar gärning i Degerfors vid lunchtid på söndagen.

Det var anmälaren som upptäckte inbrottstjuven i en redskapsbod i närheten av en släktings villa vid Bossåsen. Där hade tjuven plockat på sig ett antal verktyg men tog till flykten när han ertappades. Anmälaren hann dock ikapp tjuven som kunde övermannas och kort därefter överlämnas till polis.

Den misstänkte har visat sig vara en man i 30-årsåldern som omhändertogs för fylleri och nu även misstänks för stöld genom inbrott.

Artikeltaggar

BossåsenBrott & blåljusDegerforsFylleriInbrott

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.