Vid 23:17 larmades SOS Alarm om brand i en byggnad på Sälboda gård norr om Arvika.
Räddningstjänst, ambulans och polis ryckte ut till platsen där en ladugård var helt övertänd.
– Vi jobbar på där med mycket räddningstjänst på plats. Vi konstaterar redan nu att det är mycket kor som kan vara innebrända, säger Magnus Bergdahl, teamledare vid SOS Alarm under sena onsdagskvällen.
– De jobbar på att få ut så många som möjligt men prognosen ser inte jättebra ut. Uppskattningsvis är det uppåt 150 kor som kan ha blivit innebrända.
Inga människor ska ha kommit till fysisk skada.
Vad som startat branden är oklart och släckningsarbetet kommer pågå hela natten. Branden är under kontroll och det finns ingen spridningsrisk.
– Vi inleder en förundersökning om allmänfarlig vårdslöshet, men jag vill understryka att det inte betyder att det behöver ha varit någon allmänfarlig vårdslöshet. Det kan mycket väl vara så att branden startat naturligt. Det får den tekniska undersökningen avgöra, säger Peter Persson, vakthavande befäl vid polisen i Bergslagen.
Det ska ha funnits runt 200 djur i ladugården.
– Hur många som har gått förlorade kan jag inte svara på nu. Det har inkommit lite olika uppgifter så det får man reda ut i efterhand, säger Lars Hedelin, polisens presstalesperson i Bergslagen.
150 kor brändes inne – mjölkbonden Jörgen är tacksam för allt stödStrax innan 07.00 på torsdagsmorgonen var räddningstjänsten fortfarande kvar på platsen.
– Vid 06-tiden så började de lyfta av taket på ladan för att kunna släcka rakt ner i byggnaden, säger Hans Lindblom på SOS alarm.
– De håller på med eftersläckningsarbetet fortfarande och de kommer nog fortsätta hela dagen förmodligen.
Väg 868 från Klätten till Östra Sälboda var helt avstängd fram till strax innan 13.00 på grund av branden.
Den tekniska undersökningen kan komma att dröja.
– Det kan nog dröja flera dagar innan man kan gå in där, säger Lars Hedelin.
Vid 12.30 var räddningstjänsten kvar med en enhet på platsen.