En av sverigedemokraterna svängde under mötet och röstade ja.
Då kunde beslutet om att bygga ut Råda skola tas med minsta möjliga marginal, skriver Värmlands Folkblad.
Ärendet med Råda skola har varit både långdraget och omdebatterat.
I måndags handlade det om huruvida skolan skulle byggas ut med en mellanstadiedel eller inte.
Som NWT berättat röstades utbyggnaden igenom med minsta möjliga marginal.
Men det var nära att det gick åt andra hållet.
Röstade ja
Sverigedemokraterna hade enats om att rösta nej, men under mötet svängde en av ledamöterna och röstade ja till en utbyggnad, rapporterar Värmlands Folkblad.
NWT har varit i kontakt med ledamoten Yadviha Löf (SD), som avböjer en intervju.
Till Värmlands Folkblad säger hon:
– Det var mycket bra diskussioner. Jag lyssnade på Boo Westlund (OR) och på Tomas Pettersson (S) och fick höra om investeringar till Ekshärad och Sunnemo och Hagfors, och att skolorna i Hagfors behöver mer investeringar. Det är viktiga frågor.
Det blev votering om skolfrågan, där resultatet blev 18-17 för en utbyggnad.
– Ja, jag förstår att det var min röst som gav den här investeringen, och jag vet att jag kan få kritik för det. Men jag har också läst att det är många som tycker det var bra. Vi ska ju koncentrera oss på bra idéer, varför ska vi då säga nej om det finns bra idéer, säger Yadviha Löf till VF.
Renoveringar
Under måndagskvällen yrkade Oberoende realister på att tillföra sammanlagt 40 miljoner kronor till en renovering av Kyrkhedens skola under 2023 och 2024 och att lägga 25 miljoner kronor på Sunnemo skola 2024 och 2025.
De förslagen röstades ner.
En utbyggnad i Råda blir det dock.
Klart för F6-skola i Råda: Det känns som en segerBarn- och bildningsutskottets ordförande Boo Westlund (OR) konstaterade under måndagskvällen att det kändes som en seger att Rådautbyggnaden nu är beslutad, men också att marginalerna blev minsta möjliga.
– Det är inte så bra ur demokratisk synvinkel, men det är ändå ett demokratiskt beslut, sa han till NWT.
Byggstarten i Råda är planerad till 2021 och tanken är att skolan ska vara klar i slutet av sommaren 2022.
Tunga investeringar i Hagfors – beslut om besparingar i höst