• idag
  28 jan
  -6°
  • Vind
   1 m/s
  • Vindriktning
   NV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • fredag
  29 jan
  -4°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   NO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • lördag
  30 jan
  -8°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   NV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • söndag
  31 jan
  -6°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   NV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • måndag
  1 feb
  -7°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   N
  • Nederbörd
   0.0 mm

Mardröm – klarar inte en säsong utan publik

Ishockey | Coronaviruset
PUBLICERAD:
Tomma läktare nästa säsong hotar toppklubben Luleås existens. Arkivbild.
Foto: Robert Nyholm/TT
Gulddrömmen försvann med coronapandemin, det inställda slutspelet betyder röda siffror och det råder värvningsstopp.
Men det finns ett ännu mer skrämmande scenario för Luleå Hockey – spel utan publik hela nästa säsong. Det skulle klubben inte klara.
– Nej, det gör vi inte. Det har jag väldigt svårt att tro, säger vd:n Stefan Enbom.

Det kanske låter som en väl negativ framtidsbild med en publikfri SHL-säsong.

Men i takt med att tiden går utan att virusläget förändras nämnvärt och att svensk fotboll inte ens får visa upp sig inför tomma läktare så växer oron. Dessutom talas det om en möjlig andra våg av coronaviruset i höst och vinter.

Hos överlägsna SHL-seriesegraren Luleå Hockey ska budgeten nu revideras en andra gång.

– De 10-15 miljonerna vi reviderade budgeten med förra gången kanske inte räcker. För en månad sedan utgick vi från att nästa säsong skulle komma i gång med publik. Nu har det gått en månad till och vi måste utgå från att det kan bli väldigt stora problem med det under hösten. Blir det så måste vi se till att inte hamna i en situation där vi riskerar föreningens framtid och ekonomi, säger Enbom, som berättar att flera samarbetspartners har gått i konkurs.

Röda siffror

För ett år sedan gjorde Luleå en ekonomisk rekordvinst på 17 miljoner kronor, efter SM-guld på damsidan och en semifinalplats på herrsidan. Den här säsongen vann herrlaget grundserien överlägset och sågs som guldfavorit inför slutspelet – som ställdes in.

Enbom säger att resultatet inte är klart ännu, men att det blir "hanterbara" minussiffror. Spelarbudgeten för nästa säsong har redan minskats med 5 miljoner kronor, från 45 till 40 miljoner.

Att två av föreningens mest populära spelare, herrmålvakten Joel Lassinantti och damforwarden Michelle Karvinen, lämnade klubben i förra veckan gjorde att Stefan Enbom berättade om läget via sociala medier och på klubbens webbplats.

"Drastiska åtgärder"

Han säger att han i nuläget, om nästa säsong spelas inför publik, inte är orolig. Luleå är en guldutmanare:

– Absolut, vi kommer att vara med och utmana både i SHL och SDHL.

Men i det värsta scenariot, med en hel säsong inför tomma läktare, går klubben sannolikt under. Luleå hade efter fjolårets rekordresultat 26,5 miljoner kronor i eget kapital.

– Det klarar vi inte, det kräver i så fall väldigt drastiska åtgärder i spelartruppen och i bemanningen generellt.

Fler än Luleå har börjat förbereda sig för en SHL-premiär i september utan publik. Värmlands Folkblad rapporterade för en tid sedan att SHL:s rikaste klubb, Färjestad – med 116,5 miljoner i eget kapital – gör detsamma.

Hur går snacket bland er SHL-klubbar, när behöver ni ta ett beslut om säsongsstarten?

– Alla är fullständigt överens om att vi ska komma i gång och att vi ska göra det med publik och jobbar utifrån det. Sedan förbereder vi både på liganivå och bland klubbar att det kan bli något annat. Fram emot slutet av juni eller början av juli kan vi ha ett beslut utifrån läget då, men det är inte säkert att allting är glasklart då.

Göran Sundberg/TT

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.