Värmland inlemmas nu i det område som Skogsstyrelsen betecknar som bekämpningsområde för granbarkborre.
– Det ger oss fler verktyg att jobba med, säger Harald Lindebjörn, skogskonsulent på Skogsstyrelsen i Karlstad.
Från och med 1 april utökas bekämpningsområdet för granbarkborren. Det innebär att Skogsstyrelsen kan gå in och ta beslut om avverkning vid nya angrepp på stående träd.
– Nytt är också att en mindre volym vindfällen får lämnas kvar skogen. I bekämpningsområdet får tre kubikmeter ligga kvar jämfört med det normala som är fem kubikmeter, säger Harald Lindebjörn.
Stormfällda och skadade träd är gynnsamma för granbarkborren att föröka sig i.
Hoppades på kall vinter
Förhoppningen hos näringen var att en lång och bister vinter skulle mildra granbarkborrens härjningar.
Det blev inte så.
– Nu håller vi tummarna, säger Harald Lindebjörn.
I april-maj är det dags att se över skogen för att upptäcka nya angrepp.
– Det är allvarligt. En stor del av de avverkningsanmälningar vi får in handlar om barkborreangrepp. Det är mycket virke som kommer ut just nu. Det är nog på gränsen för vad industrin kan ta emot, säger Harald Lindebjörn.
Förutom Värmland gäller utökningen Stockholms, Uppsala och Västmanlands län, västra och norra delarna av Örebro län samt de två kommunerna Essunga och Grästorp i Västra Götalands län. Utökningen innebär att det bildas ett sammanhängande bekämpningsområde för granbarkborre i stora delar av Götaland och Svealand.