Lördagens match mellan Hellton och besökande Skånela resulterade i en sur förlust för värmländskorna. Hellton gjorde flera fina anfall men som inte räckte hela vägen. Matchen slutade 25–30.
Efter en bra spelad match mot topplaget Kristianstad förra helgen var Helltons förväntningar höga inför mötet mot besökande Skånela, som placerar sig precis över Hellton i tabellen. Men så blev inte fallet.
– Det är tungt att förlora och vi missar för mycket för att ge oss själv chansen att vinna, säger tränare Henric Sandmark.
Matchens tio första minuter var jämn, men mot slutet av halvleken tog Skånela kommandot allt mer.
– Det blev för många missar och taskiga avslut, säger Sandmark.
Värmländskorna spelade stundtals slarvigt och missade flertal passningar vilket Skånela tog till vara på.
– Vi släppte in 16 mål i första halvlek och det inte bra, det är inte alls godkänt. Där behöver vi vara vassare bakåt, säger Sandmark.
Första halvleken slutade 14–16.
I andra kom Hellton tillbaka och började knappa in på gästerna allt mer.
Efter två kanonmål av Kristin Wiklund tog värmländskorna ledningen till 24–23 när det var sju minuter kvar.
– Kristin kom igång med sitt skytte och satte nästan allt där ett tag, säger lagkapten Lotta Kulju.
Matchen bjöd på några riktigt nervkittlande slutminuter och ett tag såg det ut som att värmländskorna skulle vinna.
– Det kändes ett tag att vi faktiskt kunde ta det, säger Wiklund.
Men Hellton drog på sig några utvisningar i slutet vilket ställde till det för laget.
–Sen får vi spela en man kort, och det blir ganska jobbigt. Vi får några bollar i baken för vi tog ut målvakten, säger Wiklund.
Skånela gjorde fem mål till i slutminuterna och avgjorde därmed matchen. Slutresultatet blev 25–30.
– Vi var tvungna att chansa i slutet och det rann iväg för oss, säger Sandmark.