Hoppa till huvudinnehållet

Kents värmländska debutsingel fyller 25

Publicerad:
Martin Roos, Martin Sköld och Joakim Berg i Kent på Grammisgalan 1996 där de vann pris för debutalbumet som spelades in i Värmland.
Martin Roos, Martin Sköld och Joakim Berg i Kent på Grammisgalan 1996 där de vann pris för debutalbumet som spelades in i Värmland. Foto: Pawel Flato / TT

I dag är det på dagen 25 år sedan Kent släppte sin debutsingel "Det blåser på månen", en låt som spelades in i Silence-studion i Näved utanför Koppom.

– Just att det låg långt ute på vischan var hela poängen. Vi skulle bort från storstadens puls och alla lockelser, berättade gitarristen Martin Roos i en intervju med NWT i samband med bandets avskedsturné.

Från början var tanken att Bob hunds sångare Thomas Öberg skulle producera, men så det blev det inte.

Den 31 maj 1995 spelade gruppen för första gången i Karlstad, på Jäger.

Artikeltaggar

KentKoppomNöje/KulturNWTSilence

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.