Nu läggs ännu en bit i Hammarös stora skol- och förskolepussel.
Här, på Anneberg, ska en ny förskola stå klar under våren 2021.
Med sina tolv avdelningar kommer förskolan att bli kommunens största med plats för 170 barn.
När den är klar kan Vårstigens förskola på Sätterstrand, som består av tillfälliga paviljonger, avvecklas.
Samtidigt täcks behovet av platser som finns i den växande östra delen av kommunen.
Förskolan byggs intill Anneberg, på den södra sidan av Lövnäsleden.
– Den är väldigt välbehövlig och ligger väldigt bra, säger kommunalrådet Mattias Joelsson (KD).
Som NWT berättat beräknas kostnaden bli 96,5 miljoner kronor.
Förskolan byggs i två plan där tanken är att de yngre barnen ska gå i avdelningar på markplan.
Storleken har debatterats.
– Det är framför allt kostnadsskäl och begränsade tomter som gör att vi väljer att bygga på det här sättet. Vi har ingen historia av att ha så stora förskolor, därför har det lagts mycket energi på att den ska bli indelad med olika skolgårdar. Det ska kännas att det är den lilla förskolan i den stora byggnaden, säger Mattias Joelsson.
96 miljoner kronor till ny förskolaFörskolepersonal har varit delaktiga i arbetet med utformningen.
– Det viktigaste har hela tiden varit så goda förutsättningar som möjligt för det pedagogiska arbetet, säger Björn Svantesson, chef för bildningsförvaltningen.
Det finns planer på en likadan förskola på Mörmoområdet.
– Mörmo norra kommer det att tas beslut om under våren. Den är egentligen lika akut den. Den kommer få tolv avdelningar som direkt kommer ersätta elva avdelningar som vi i dag har i dyra modullösningar, säger Mattias Joelsson.