Moskébygget tar små steg närmare en start, men det går inte lika snabbt som planerat.
– Nu är det bara småsaker kvar på bygglovet så vi hoppas börja nästa år, säger Rauf Ahmadi.
Det är drygt två år sedan detaljplanen för en moské på Rud blev antagen i Karlstads kommunfullmäktige.
Sedan dess har Islamiska kulturföreningen hunnit stå utan tillfällig lokal och fick ha fredagsbönen utomhus under knappt ett halvår. Och de har hittat en ny stor lokal på Kronoparken, gamla posten, att vara i fram till moskébygget är klart. Hoppas de.
Förra hösten sa föreningens talesperson Rauf Ahmadi till NWT att hans förhoppning var att ett bygglov skulle bli beviljat och bygget påbörjas under 2019.
Året börjar gå mot sitt slut och ännu har inga pålar slagits i marken.
Var befinner ni er i processen?
– Vi har ansökt om ett bygglov och nu är det bara småsaker kvar innan det blir beviljat. Det handlar om parkeringsfrågan och ett cykelförråd. Vi väntar oss ett beslut om bygglovet innan årsskiftet, säger Rauf Ahmadi.
Moskébygget beräknas kosta cirka 15 miljoner kronor enligt honom och de har fortfarande en bit kvar för att täcka finansieringen.
– Vi har lite mer än en fjärdedel klart så vi kan börja med grunden och pelarna. När det blir synligt tror vi att fler medlemmar kan bidra med pengar och företag kan sponsra med gåvor eller lån. Jag är inte orolig. Under nästa år hoppas jag vi kommit så långt.