• idag
  5 dec
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • söndag
  6 dec
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • måndag
  7 dec
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • tisdag
  8 dec
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   0.0 mm

Bensinskatten – svår för facket att påverka

Insändare
UPPDATERAD:
PUBLICERAD:
Facket svarar om hur de kan påverka politiska beslut.
Foto: Åserud, Lise
Svar till Arg mekaniker, insändare i NWT 16 september

Om man läser i mitt förbunds stadgar så står det att föreningens uppgift är att tillvarata medlemmarnas intressen och styrka för att skapa bästa möjliga villkor i arbetslivet, i samhället och i övrigt verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och en feministisk grundsyn.

Lite längre ner står det också att man ska aktivt påverka politiken på alla nivåer i samhället. Detta är bestämt av medlemmarna via sina valda ombud på förbundsmötet 2018. Och detta görs dagligen av förtroendevalda och ombudsmän på olika sätt i genom facklig-politisk verksamhet. Ibland i förbundets egen regi och ibland i samverkan med andra förbund och LO.

Att direkt påverka skattesatsen på bensin eller hur stort avdrag som man ska kunna göra i deklarationen är inget som en medlemsstyrd fackförening kan göra, det är ju politiska beslut.

Men det vi kan göra är att se till att våra politiskt aktiva kamrater blir invalda på olika politiska nivåer där dom i sin tur kan företräda våra medlemmars intressen. Man kan också som medlem i en fackförening skriva och lämna in motioner till representantskap, förbundsmöten och kongresser för att påverka sitt förbund i vilka frågor man ska driva gentemot politiker i riksdag och regering.

Det görs väldigt mycket idag för att påverka politiken, men det kan göras mycket mer. Så istället för att lämna förbundet så tycker jag att du ska bli mer aktiv, gå på medlemsmöten och delta i demokratiska val när det är dags att välja dina företrädare. Eller varför inte själv ställa upp och bli förtroendevald och driva dina frågor direkt?

Andreas Hellgren Verksamhetsledare Elektrikerna VK16

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.