Karlstad BK startar damlag

Fotboll
PUBLICERAD:
Karlstad får ett till damlag. Det är Karlstad BK som breddar verksamheten.

I föreningens värdegrund finns uttryckt att alla oavsett kön, etnicitet och nationalitet med mera, är välkomna till föreningen och dess verksamhet.

Nu vill KBK bredda sig, och undersöker möjligheterna för att starta ett damlag.

Det handlar om ett seniorlag som, om allt faller väl ut, kommer till seriespel nästa säsong.

– Vi tror att Karlstad BK har mycket att vinna på att ha damfotboll då omvärlden, sponsorer och politiker tar för givet att även tjejer deltar i KBK:s verksamhet. Om vi är en klubb för alla måste vi visa det också, säger föreningens ordförande Anders Dahlen i ett pressmeddelande.

För att undersöka intresset bjuder föreningen in till en informationsträff på Våxnäs IP på måndag kväll.

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.