Inredningsjätten Ikea vill i höst inspirera till nystart med fokus på smarta lösningar – och god sömn.
Största nyheten – samarbetet med Sonos – är allt annat än ett sömnpiller.
Tanken är att alla ska ha råd med integrerade högtalare i hemmet.
Naturnära, hållbart och komfortabelt, i regnbågens alla färger.
Inredningstrenderna i Ikeas höstkatalog, som lanserades på onsdagen, ska inspirera i livets alla skeden.
Ordning och reda
– Vi bjuder in till sex olika hem och har fokus på god sömn. I höst lanserar vi bland annat ett nytt sortiment av smart förvaring i sovrummet för att slippa att det blir rörigt, säger Emelie Brantsberg, kundrelationschef på Ikea i Karlstad. Hon tipsar gärna om hur sömnen blir optimal:
– Sovrummet ska vara svalt och mörkt, gärna inrett med luftrenande växter. Sängen är viktigast, rätt materialval och ergonomiska kuddar skapar bra förutsättningar för god sömn, säger hon.
Vilka färger gäller i höst för den trendkänsliga?
– Varma, naturnära och mustiga färger. I höst lanserar vi ett mörkgrönt kök, till exempel. Svartvitt är en klassiker som alltid står sig, säger Anny Edenvik, lokal marknadschef på Ikea.
Samarbete med Sonos
På varuhuset i Karlstad har nya ljudbås installerats, för att inte matgäster och andra kunder ska störas av Ikeas nya satsning på ljudinredning, i samarbete med Sonos.
Bordslampan och bokhyllan med wifi-högtalare i serien Symfonisk har redan väckt stor uppmärksamhet.
– Vi är grymt stolta över samarbetet med Sonos, som står för ljudkvaliteten i våra nya högtalare. Nu kan vi erbjuda bra ljud till ett bra pris, säger Anny Edenvik.
Knappt två tusen kronor går den nya bordslampan loss på.
Har ni fullt upp i samband med att höstkatalogen lanseras?
– Nej, vi lanserar nyheter året om så det är inget speciellt för oss, säger Anny Edenvik.
Papperskatalog består
Den digitala versionen av Ikeakatalogen kommer att förbli ett komplement till den ordinarie.
– Kunderna vill kunna bläddra fysiskt i vår katalog, den är väldigt uppskattad. Det är världens största FSC-certifierade tryckta produkt med 124 miljoner exemplar på 38 olika språk i 80 olika versioner, säger Anny Edenvik.