På onsdagskvällen kommer Gyllene Tider till Karlstad för en spelning i Mariebergsskogen.
I samband med det väljer kommunen att stänga av parkeringen vid Mariebergsskogen.
På måndagen meddelade Karlstads kommun att parkeringen vid Mariebergsskogen kommer att stängas av för bilar och i stället fungera som cykelparkering för konsertens besökare.
– Vi gjorde samma sak när Håkan Hellström var här. Vi räknar med att det blir så pass mycket folk att den parkeringsytan inte räcker till oavsett, säger Fredrik Gustafsson, trafikingenjör på Karlstads kommun.
Är det inte bra att utnyttja den ändå?
– Tidigare när vi har låtit det vara öppet har det blivit en del trafikfarliga situationer i området. Det har varit trafikkaos, helt enkelt.
Fredrik Gustafsson anser att det är bättre att bilisterna sprider ut sig på ett större område, och syftar framför allt på Kvarnberget och längs viken över till Orrholmen.
– Alternativet hade varit att ha vakter som hade stängt av parkeringsområdet när det blir fullt. Men nu väljer vi den här lösningen.
I pressmeddelandet skriver man att parkeringsområdet stängs av klockan 15.
– Står man där innan vi stänger av så är det helt okej. Vi kommer inte tvinga i väg dem.
Extrainsatta bussar
Buss 22 kommer köra extra turer från Stora torget till Mariebergsskogen. Dessa turer avgår varje halvtimme från klockan 17.45 till 19.45. Efter spelningen går linjebussen in till centrum i skytteltrafik.
– Vi uppmanar besökare, som har möjlighet, att välja buss, cykel eller promenad, säger Fredrik Gustafsson.