Hoppa till huvudinnehållet

Barn osäkra i bil – ringa utbildning i länet

Publicerad:
En bebis i sin bilbarnstol. Bebisen på bilden har inget med texten att göra. Arkivbild.
En bebis i sin bilbarnstol. Bebisen på bilden har inget med texten att göra. Arkivbild. Foto: PONTUS LUNDAHL / TT

Många barn transporteras osäkert. I Värmland erbjuds knappt någon utbildning för föräldrarna. Det vill NTF ändra på.

– Då skulle det bli säkrare, säger verksamhetschefen Anders Kalborg.

Enligt NTF, Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande, råder det kunskapsbrist bland föräldrar vad gäller deras barns säkerhet i trafiken. Ingen eller fel skyddsutrustning förekommer och bälten används för sällan.

Trafiksäkerhetsorganisationen har också kartlagt var i Sverige föräldrar får utbildningen “Barn i bil”. I Värmland finns ingen sådan finansierad verksamhet.

– Det finns ingen utbildning runt det, nej, säger Anders Kalborg på NTF Värmland.

Han vill att Region Värmland finansierar så att NTF kan ha utbildning för nyblivna föräldrar på barn- eller mödravårdscentraler.

– Så att vi, till exempel, kan vara en vecka i Hagfors och utbilda och en annan vecka i Kil och så vidare.

Intresset bland föräldrar och vården finns, menar Anders Kalborg.

– Det händer att vi är ute på barn- eller mödravårdscentraler och pratar om just barn i bil. Men då har de hört av sig och vi har fått försöka hjälpa efter vår bästa förmåga, schema och tid.

En utbildning finns

I dag har NTF ett samarbete med regionen. Föräldrar har möjlighet att hyra babyskydd för nyfödda och till det ingår utbildning.

– Men den utbildning får bara de som hyr. Så långt ifrån alla utbildas.

När barnen blir äldre än nio månader, när nästa bilbarnstol behövs, finns det inga möjligheter att hyra.

Marianne Utterdahl (SIV) är ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i regionen. Hon tycker att frågan är viktig.

– Det är absolut intressant att diskutera, säger hon.

Är det en fråga du tar med dig?

– Min spontana reaktion är att detta är något som vi definitivt behöver titta på. Jag kommer att ta med mig frågan till mina kollegor. Det ligger helt i linje med vår politik.

Artikeltaggar

BarnBilHälso- och sjukvårdsnämndenMarianne UtterdahlNTFTrafikVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.