Mallbacken har kallat till ett extra årsmöte.
Anledningen är att klubbens ordförande, Nils Hauri, valt att avgå.
– Tiden räcker inte till helt enkelt, säger han.
Nils Hauri berättar att han ville avgå redan under det ordinarie årsmötet i mars men att det vid tidpunkten inte fanns något förslag på ersättare.
Nu har valberedningen dock hittat ett namn - och det är anledningen till att klubben kallar till ett extra årsmöte.
– Jag är inte engagerad i den biten utan det är valberedningens uppgift att hitta en bra väg framåt och det tror jag att de har gjort, säger Nils Hauri.
Hauri har suttit på posten i drygt två år och anledningen till att han kliver av är alltså tidsbrist.
– Jag har mycket att göra på jobbet och jag känner att jag inte hinner med. Det är bättre att det kommer in någon som har mer tid, säger han.
Att lämna klubben helt finns däremot inte på kartan.
– Jag är från Mallbacken och det är vi inte så många som är så vi får nog lov att vara kvar, skrattar Hauri.
Vad har du att säga om tiden som ordförande?
– Att det har varit mycket kämpa och mycket glädje. Det är både fascinerande och väldigt roligt att bara få se att det går att driva en elitverksamhet på en sådan ort. Och det är häftigt att vara en del av den sagan för engagemanget kring föreningen är otroligt starkt - även nationellt. Mallbacken är lite som damfotbollens Leksand.
Är Mallbacken en välmående förening just nu?
– Välmående är kanske en putsning av sanningen. Elitettan är ju en semiprofessionell liga på det sätt att den är rikstäckande men att det inte finns någon som jobbar med den. Det är mer eller mindre ideellt så det är en tuff verklighet. Det är en strid hela tiden men det går ju.
Positivt är dock det ekonomiska tillskott som Mallbacken får för VM-uttagna Mimmi Larsson, Madelen Janogy och Jennifer Falk.
Detta då Fifa numera delar ut en ersättning till klubbarna som VM-spelarna representerar eller representerat från tolv år och uppåt.
– Ett helt klart välkommet tillskott och det är jättebra att Fifa tänker så. Det är definitivt ett steg i rätt riktning, säger Hauri.
Fotnot: Det extrainsatta årsmötet hålls den 9 juni och enligt VF-sporten är det Ola Mill som tar över som ordförande.