Från Skattkärr till Karlstad IBF

Innebandy
PUBLICERAD:
Karlstad IBF har börjat rusta inför nästa säsong. Nu presenterar laget ett återvändande nyförvärv och en assisterande tränare.

Felicia Nordh lämnade Karlstad IBF för Skattkärr, men är nu tillbaka i Karlstad. Hon blev tvåa i poängligan förra året med 34 mål och 19 assist.På tränarsidan har laget gjort klart med Johan Libäck. Han har funnits i klubbens division 1-lag och tar nu klivet upp.

– Han är en ung lovande tränare som har en bra analytisk förmåga vilket ska hjälpa oss med den individuella utvecklingen, säger klubbens sportchef Tony Swahn i ett pressutskick.

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.