Hoppa till huvudinnehållet

Hjältar från hemtjänsten

Publicerad:
Hemtjänstpersonal från Uranus var bland de första som var på plats vid fredagens brand.
Hemtjänstpersonal från Uranus var bland de första som var på plats vid fredagens brand. Foto: Ingrid Ramberg

Det började som ett vanligt morgonmöte med hemtjänsten på fredagsmorgonen.

Men när det började bolma rök från grannhuset förändrades allt.

Maria Pettersson och hennes arbetskamrater hjälpte flera personer ut ur sina lägenheter.

– Vi satt och hade vårt morgonmöte på Uranus när vi såg hur det rök. Ett par kollegor gick ut och tittade. När det kom tillbaka och berättade att det brann sprang vi ut, berättar Maria Pettersson.

Hon visste att de hade vårdtagare som bodde i det drabbade huset och hon satte kurs mot nyckelgömman. Hennes första fokus var en rullstolsburen kvinna som bor precis under där branden hade startat.

På instinkt

– Jag tror aldrig att jag har fått över en person till en rullstol så snabbt någon gång tidigare, säger Maria Pettersson.

Hade hon uppfattat att det brann när du kom?

– Det vet jag inte. Hon var nästan helt paralyserad när jag kom instormande och fick över henne i rullstolen.

Kvinnan fick en filt över sig mot kylan och Maria Pettersson har senare fått rapporter om att kvinnan klarade sig oskadd.

När kvinnan väl var ute fortsatte Maria Pettersson till nästa lägenhet för att få ut folk.

– Jag tänkte inte. Allt gick på instinkt. Jag gapade och skrek att det brann. Jag tror jag fick ut tre eller fyra personer.

Tänkte du något på din egen säkerhet?

– Nej. Det kom väl en svag tanke i stil med “vad gör jag här?”, men den slog jag bort och fortsatte hjälpa andra.

“Alla är hjältar”

Men Maria Pettersson är noga med att betona att hon inte var den enda hjälten i Kristinehamn den dagen:

– Vi var flera som hjälptes åt och att alla är hjältar som gjorde en superinsats. De ska verkligen ha allt beröm och klappa sig själva på axeln!

Maria Pettersson berättar att brandkåren kom fram till platsen ungefär samtidigt som hemtjänstpersonalen.

Drog slang

– Men de hade fullt sjå med att dra fram slang och eftersom de såg att vi höll på att hjälpa ut folk koncentrerade de sig på det. Fast de kom fram och berömde oss som hade hjälpt ut folk, säger hon.

När räddningstjänsten tog över brandplatsen placerade de Maria Pettersson i en ambulans och skickade iväg henne till Centralsjukhuset i Karlstad.

Hjälpa människor

– Jag hade fått i mig en massa rök så de ville kolla att jag var okej. Jag har precis kommit därifrån, berättar Maria Pettersson när NKP pratar med henne vid 15-tiden på fredagen.

Hon konstaterar att det var en händelserik morgon och att hon sade till sin chef att hon hade gjort skäl för lönen i alla fall:

– Vårt jobb går ju ut på att hjälpa människor.

Vad svarade chefen?

– Hon bara skrattade, men jag fick ledigt i morgon (läs: lördag).

Har du börjat fundera över vad du har varit med om?

– Det började sjunka in när jag satt på akuten. Då tänkte jag på min sambo och mina barn och vad som hade kunnat hända.

Skulle du göra samma sak igen?

– Absolut!

Artikeltaggar

BränderKristinehamnLarmNyheterRäddningstjänsten

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.