Per-Inge Lidén blir inte språkrör
Per Bolund är för närvarande Finansmarknads- och konsumentminister.
– Jag är en optimist därför att jag känner en så enormt stark medvind i våra frågor, säger Per Bolund, vid en pressträff.
Gustav Fridolin kommer att avgå vid partiets kongress i Örebro i maj. Efter att han i oktober berättade att han inte skulle fortsätta som språkrör visade bland andra Karlstadspolitikern Per-Inge Lidén intresse för posten.
– Jag kommer att stödja valberedningens förslag vilket det än blir. Blir det jag är det jätteroligt, men jag kommer inte att kandidera emot ett annat val, sa Per-Inge Lidén när det blev känt att han skulle kandidera till posten som språkrör för Miljöpartiet.
På fredagen meddelade även Miljöpartiet att Torbjörn Nilsson, från Karlstad, väljs in i Miljöpartiets partistyrelse.
– Det är väldigt hedrande, och ett väldigt spännande uppdrag, säger Torbjörn Nilsson, i ett pressmeddelande.