En krasch för mycket – sedan fick Kris Meeke sparken av Citroën.
Men nordirländaren med nio liv fick en ny chans av Tommi Mäkinen i Toyota och kommer ge allt för att ta den.
– Att ha sin barndomshjälte som chef är väldigt häftigt, säger Meeke.
Kris Meeke kraschade på den tolfte specialsträckan i Portugals VM-rally i maj förra året.
Några dagar senare kom beskedet att britten fick lämna Citroën efter att ha tillhört det franska stallet sedan 2013.
De flesta trodde nog att Meeke hade gjort sitt i VM då.
Men så kom Tommi Mäkinen in i handlingen.
Finländaren fick se Esapekka Lappi lämna för just Citroën och riktade snabbt blicken mot Meeke. Nordirländaren, som har varit rasande snabb men ofta kört av vägen, har därmed fått ännu en chans att försöka bevisa sin kapacitet.
Älskar stallchefen
Och kanske är det just Tommi Mäkinen som lyckas tämja hetsporren från Dungannon?
– Vi pratade mycket under förhandlingarna och jag gillar Tommis karaktär, hur han pratar med mig. Han vet vad en förare vill ha och förstår oss, det gör dynamiken i Toyota väldigt speciell. Tommi är väldigt rättfram och enkel, som finländare är, och det är så jag vill ha det, säger Meeke.
Kris Meeke är äldst av de permanenta förarna i VM med sina 39 år. Men trots det har det bara blivit tre hela säsonger i mästerskapet, 2014, 2015 och 2017.
– Elfyn Evans som är nästan tio år yngre än jag har mer erfarenhet av att köra WRC i VM än jag. Jag är en av de äldre, men har fortfarande mycket att lära.
Litar på bilen
Meeke tror sig dock kunna vara med och utmana i toppen igen.
– När jag sitter i en bil som jag kan lita på och trivs i kommer farten naturligt, det visade jag 2016 och den känslan hoppas jag hitta igen, säger Meeke som vann två tävlingar det året.
– Hittills känner jag mig mycket mer bekväm med allt jämfört med förra året.
Nytt för Meeke i övrigt är att han ha bytt ut Paul Nagle som co-driver och plockat in Sebastian Marshall som tidigare läste noter åt Hayden Paddon.
– Jag kände att jag ville ha en nystart på alla plan när jag fick den här chansen. Jag har känt Seb ett bra tag och när han blev ledig ville jag att han skulle komma med, säger Meeke.