Försäljningen har gått över förväntan i Lidls butik i Malung. Från vänster Andreas Svensson, butikschef, Jon Danielsson, försäljningschef för norra Sverige och Johanna Ohlsson, distriktschef i Dalarnas län.
Försäljningen har gått över förväntan i Lidls butik i Malung. Från vänster Andreas Svensson, butikschef, Jon Danielsson, försäljningschef för norra Sverige och Johanna Ohlsson, distriktschef i Dalarnas län. Foto: Göran Persson

Försäljningen över förväntan för Lidl

MALUNG: Mer än ett år efter invigningen

Försäljningen har gått över förväntan i Lidls butik i Malung. Affären har varit öppen under mer än ett års tid.
– Våra förväntningar har infriats och det har till och med gått lite bättre. Omsättningen är strax över det vi förväntade oss, säger Jon Danielsson, Lidls försäljningschef för norra Sverige.
Publicerad: 2012-11-01 08:28

Butiken har i dag cirka 5 500 kunder per vecka. Men både Jon Danielsson och butikschefen Andreas Svensson tror att det går att ta en ännu större marknadsandel i det potentiella upptagningsområdet.

– Det finns ingen annan lågprisaktör i närheten, konstaterar Jon Danielsson.

– Vi har i dag många kunder från Värmland som åker upp till sju mil för att handla hos oss, säger Andreas Svensson.

Ett klagomål

Butiken har fått övervägande positiv respons från kunderna. Johanna Ohlsson, distriktschef för Lidl i Dalarnas län, säger att hon bara fått in ett klagomål från en kund sedan butiken öppnade.

Att butiken kan hålla låga priser har flera förklaringar.

– Det är möjligt genom stora inköp. Butikerna har samma sortiment i hela landet. Vi har ett brett sortiment men begränsar djupet. Vi har också en enkel butiksinredning. Detta är också ett stort koncept runt om i Europa, säger Jon Danielsson som tror att även andra matvarubutiker på orten kommer att sänka priserna på sikt.

Från 13 till 9

När butiken öppnade var det 13 anställda – nu är det nio anställda.

– Av dessa är tre anställda på heltid och resterande personal är anställda på 60-75 procent. När butiken öppnade hade vi några på tillfälliga anställningar i fyra till åtta veckor, säger Danielsson och konstaterar att det nu är motsvarande 6,3 heltidstjänster.

De anställda som har lägst tjänstgöringsgrad arbetar 25 timmar i veckan. Det finns ingen timanställd personal, i stället kallas några av de redan kontrakterade in vid behov.

"Följt kollektivavtalen"

När Lidl etablerades i Sverige år 2003 förekom uppgifter om en bristfällig personalpolitik. Det är något som Danielsson tillbakavisar, även om han inte kan garantera att det inte funnits problem i någon butik.

– Vi har följt kollektivavtalen hela tiden, annars hade vi fått både arbetsmiljöverket och facket på oss, säger Danielsson och framhåller att företagets mediastrategi från början var att inte ge några kommenterar i pressen. Nu är det i stället öppenhet som gäller, vilket han menar minskar risken för missförstånd, felaktiga påståenden och rykten.

– Vi har en låg personalomsättning, vi tjänar på att ha kvar våra anställda länge. Det finns också goda möjligheter att växa inom företaget, avslutar Johanna Ohlsson.

Göran Persson
0280-79 19 90
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se