Madeleine tog silvermedalj i Elitserien

LIMA: Framgångsrik Limaskytt

Limaskytten Madeleine Mattsson tog silvermedalj under Elitseriens riksfinaler i Eskilstuna. Hon tävlade i klassen gevär 50 meter liggande.
Publicerad: 2012-10-11 07:30
Limaskytten Madeleine Mattsson tog silvermedalj under Elitseriens riksfinaler i Eskilstuna. Hon tävlade i klassen gevär 50 meter liggande.
Foto: Privat
 [Förstora] 

– Jag har egentligen inte satsat på skyttet de senaste åren då mina högskolestudier tagit mycket tid, så jag var faktiskt överraskad att kunna kvala in till finalen, säger Madeleine Mattsson och fortsätter:

– Jag har fram till för ett par år sedan satsat på skidskytte men alltid använt banskyttet som ett bra komplement i min träning. Nu kanske man får tänka om och öka på skytteträningen.

Elitserien i klassen gevär 50 meter liggande är en serietävling som har pågått under hela säsongen. De tolv bästa skyttarna i landet blev inbjudna till finalskjutningarna i Eskilstuna.

Skytte är en av få sporter där damer och herrar tävlar på samma villkor i samma klass. Första platsen tog Emelie Larsson, Hagfors. På tredje plats kom Emelie Lindén, Sölvesborg.

Madeleine Mattsson hade kvalat in som nia till finalskjutningarna, med en stark forcering i de sista serierna lyckades Madeleine nästan att ta hem segern.

Hon var bara fyra poäng efter Emelie Larsson inför finalskjutningarna, efter sista skottet skiljde det bara 1,5 poäng.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se