Länk till sektionssida - Torsby
Karta VAR HÄNDE DET?
Torsby | Hela kartan

Angripande varg var invandrad

VÄGSJÖFORS: "Kunde ha dödats i skyddsjakt"

DNA-analys har visat att den varg som angrep får i en hage i Vägsjöfors i höstas invandrat från ett annat land.
Ett invandrat djur är mycket värdefullt för den inavlade vargstammen.
LÄS OCKSÅ:

I slutet av september hittade Sonja och Rolf Amneteg i Vägsjöfors två av sina får döda i hagen. Ett tredje får var så svårt skadat att det avlivades. Rovdjursstängslet hade inte stoppat vargen. Man trodde att fåren attackerats av en varg från Jangen- eller Nyskogareviret. Men DNA-analys från angreppet gav ett häpnadsväckande svar.

– Det går inte att säga varifrån vargen kommer men provsvaren tyder på att den inte kommer från den Skandinaviska populationen. Provsvaret var väldigt oväntat, säger Lasse Larsson, besiktningsman på länsstyrelsen.

Viktig individ

Efter angreppet i Vägsjöfors beslutade Naturvårdsverket om skyddsjakt av vargen eftersom det tidigare rapporterats om olika incidenter i området.

– Men den blev aldrig skjuten. Invandrade vargar är relativt ovanliga. Det finns en invandrad varg i reproduktion i Galvenreviret i Gästrikland. I vintras rapporterades det också om en invandrad varg i Norge som sedan försvann. Det går ju inte att säga om det var samma varg som även var i Vägsjöfors, säger Lasse Larsson.

Borde en vargs ursprung spela roll när man beslutar om skyddsjakt?

– Det är jag inte rätt man att svara på men rent instinktivt så tycker jag nog det. Problemet är ju att det tar lång tid att få svar på DNA-prover. Men det kan nog ändras i farmtiden.

Invandring ska underlättas

I den rovdjursproposition som regeringen ska presentera nästa vecka finns förslag på åtgärder för underlätta invandring av vargar från exempelvis Ryssland. Som sista utväg ska man även kunna importera djur.

– Förslaget om förvaltningsjakt innebär också att det blir lättare för invandrade vargar att etablera sig, säger Lennart Johannesson, ordförande i Jägareförbundet i Värmland.

Aron Eriksson
0560-79 10 83

PUBL: 2009-05-26 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Målfattigt när FBK slog Djurgården
Färjestadsspelarna gratulerar Anders Bastiansen, andre från höger, till 0-1-målet under matchen i elitserien mellan Djurgårdens IF och Färjestads BK i ishockey på Hovet i Stockholm på lördagen.
LÄS OCKSÅ:
Betygsätt FBK:s insats mot Djurgården



En dansgrupp från Kulturskolan, och sjungande gymnasister avrundade den digra programveckan.


Karlstadstejerna slog Lag Anette Norberg
LÄS OCKSÅ:




I FOKUS: God jul för vem?

– Här gäller det att fatta snabba beslut, säger Anna Wilén som tillsammans med maken Gunnar gallrar ur dålig potatis.

Sverigehuset har köpt fastigheten vid Råtorpsvägen där Råtorps handelsträdgård har bedrivit verksamhet i 86 år. Nu ska växthuset och butiken rivas för att ge plats åt ett 20-tal bostadsrätter.



Daniel Nermark är tillbaka i Valsarna efter tio år. Här ses han framför gruppbilderna från då han och Valsarna tog SM-guld 1998 och 1999.

Charlotte Kalla slutade på en 2:a plats strax före lagkamraten Anna Haag som slutade 3:a i damernas 10 km sprint, fristil, i Beitostölen.


Vilken vinkel som kurvan har dokumenteras och Bert fotograferar också noga hela området.
LÄS OCKSÅ:

Olw har sedan 2001 varit marknadsledande i Sverige när det gäller snacks, men har under en fyraveckorsperiod nu gått om Estrella även när det gäller potatissegmentet av marknaden.

Socialdemokraterna Åsa Lindestam, Inger Jarl Beck och Anders Karlsson från försvarsutskottet diskuterade försvarsfrågor med kommunalrådet Niina Laitila (S) och Magnus Ingesson, vd BAE Systems, i skuggan av Archer.


Stor brand på Structo i Storfors i natt

Säfflefamiljens två barn, sex månader respektive två år gamla, medicineras nu med Tamiflu.
LÄS OCKSÅ:
Svininfluensan sprids allt snabbare. Är du rädd för att drabbas?

En personbil voltade vid en trafikolycka söder om Kristinehamn på lördagen. Föraren klarade sig utan allvarliga skador.

Rasta i Nyängen utanför Grums byggs just nu ut. Totalt investerar ägarbolaget sex miljoner kronor i ny serveringslinje, fler toaletter och en ny entré.

Nu startar NWT/nwt.se i samarbete med Värmlandspolisen frågespalten Fråga polisen.
LÄS OCKSÅ:

Kjell Fredriksson, ordförande i Gustaf Fröding-sällskapet

Den svartaste dagen i Edsvallas historia. På luciadagen den 13 december 1967 toppade den här rubriken NWT:s första nyhetssida. Brukets nedläggning gav eko i hela landet.
LÄS OCKSÅ:

Ett par härligt värmande damkalsonger kunde kanske vara något när det blir kallare ute? Sara Nilsson från Forshaga hembygdsförening visar upp hur det kan se ut.

Fullsatt med New Moon på duken
LÄS OCKSÅ:

Kian Huppunen, 4 år, har köat förut men inte hunnit vaccineras innan det tagit slut. På fredagen tog han och pappa med en stol, utifall väntan skulle bli lång.
LÄS OCKSÅ:

Elisabeth Olow, tidigare Söderström, avled på fredagen i en ålder av 82 år.

Eleverna höll själva i presskonferensen där vinnaren av Jordens barns pris tillkännagavs. Karin Nilsson i årskurs sex håller upp skylten med vinnarna och Jakob Eriksson i årskurs fem talade stolt om att Nelson Mandela och Graca Machel vunnit.

WEBB-TV: Signerat av Takida
LÄS OCKSÅ:

Svenskt fjäll som siktar uppåt.
LÄS OCKSÅ:



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du gå och se nya Twilight-filmen?

Babybilder
Välkommen Ann-Marie!
Välkommen Philip!


Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Slut för Oprah i rutan?

Mode
Shoppingtips: Veckans dagar i trosform

Motor
Formen signalerar tydligt att det här är en Porsche, om än i helt ny tappning: med fyra dörrar. Panamera är stor, nästan fem meter lång och två meter bred.

Hälsa & skönhet
Svenska kvinnor: Svettlukt är det värsta!

Teknik & prylar
Tunn, väldigt tunn är fiberoptiken som stadsnätschefen Hafsteinn Jonsson vill dra ut till Karlstads landsbygd –  som till Ulvsby ranch, där ägarna Lena Björkegren och Tomas Isaksson ser fram mot snabb och stabil nät med Internet och TV.

Mat & dryck
Sju ton Ruccolasallad återkallas nu efter larm om salmonella.

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


KOMMANDE
  • LÖR-SÖN: Svenska friidrottslandslaget har bokat in Våxnäshallen, Karlstad
  • SÖN: Västerstrand-Tranås, Bandyallsvenskan damer, 13.15.
  • SÖN: Karlstad-Sanda, Basketettan södra damer, Gjutaren, 15.00
  • SÖN: Lilla simklubben Solsta fyller fem, Vålberg, 16.00


FLER ARTIKLAR: Ekonomi


Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.


Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

Visa alla jobb
KRISTINEHAMN: Cabby söker Marknadskommunikatör 2009-11-18
HAMMARÖ: Mericon Sverige AB söker Försäljningsingenjör 2009-11-13
KARLSTAD: Midroc söker Projektledare El . Projektledare Tele. Teletekniker 2009-11-05
KARLSTAD: Weda Skog söker Transportchef 2009-11-02
KARLSTAD: JMEX AB söker 2 st tekniska säljare 2009-10-29
KARLSKOGA: BAE Systems Bofors söker Provningsledare 2009-10-12
HAMMARÖ: Peab Process AB söker Finsktalande Ekonom 2009-10-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB


Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

Sparzanza bloggar från Finland
http://blogg.nwt.se/sparzanza/feed/  Sparzanza bloggar från Finlandsturnén.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan