VAR HÄNDE DET?
Torsby | Hela kartan

Dödad hund troligen offer för flera vargar

Röjdåfors

Vid lunchtid på måndagen försvann den elva-åriga finnstövartiken Atti under en harjakt vid Purala, Röjdåfors. Det sista Harry Broberg, 85 hörde av sin hund var ett gällt skrik.
Publicerad: 2007-10-16 14:44 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:56
Harry Broberg, 85 vid resterna av finnstövartiken Atti som troligen dödades av varg på måndagen.
Foto: Aron Eriksson
 [Förstora] 
Klas Svanberg och Harry Broberg jagade hare då stövartiken Atti försvann. Timmar senare återfann de resterna av hunden. [Förstora] 
Urban Mossberg, besiktningsman vid Länsstyrelsen undersökte på tisdagen resterna av Harry Brobergs hund. [Förstora] 
Vid 17-tiden på måndagen hittade Harry och jaktkamraten Klas Svanberg hunden några hundra meter in på den norska sidan gränsen. Endast hundhuvudet var orört och i gräset kring kroppen syntes tecken på att flera vargar ätit av hunden.
– Vi hade pejling på hunden, hade vi inte haft det hade vi aldrig hittat henne. Det hade varit som att leta efter en nål i en höstack, säger Klas Svanberg.
På tisdagen undersöktes kvarlevorna av hunden av länsstyrelsens besiktningsman Urban Mossberg. Sammanlagt togs 30 olika prover på kroppen, även platsen där Atti hittades undersöktes under dagen.
– Enligt min bedömning är det varg som tagit hunden och det kan mycket väl vara flera vargar som ätit av den, säger Urban Mossberg.
Harry Broberg är bedrövad. Han berättar kärleksfullt om Atti som nu inte längre kommer att väcka honom på morgonen eller tigga en sockerbit när han dricker kaffe.
– Varje gång man går ut så tänker man ju på riskerna men samtidigt så ville hon ju så gärna ut på jakt så den chansen fick man ta, säger Harry som tycker att vargen ska finnas men att det finns för många i området.
De prover som nu tagits från hundens kvarlevor ska så småningom analyseras vid ett laboratorium i Lund för att säkerställa om det var varg som dödade Atti.
– Förhoppningsvis kan vi även se vilken individ som gjort detta, det finns DNA prover från nästan samtliga vargindivider, säger Urban Mossberg.
Sedan tidigare har Naturvårdsverket beslutat om skyddsjakt på två vargar i Värmland.
Aron Eriksson
0560-79 10 83
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Hus & hem tipsar om enkla knep att höja mysighetsfaktorn i trädgården – och det handlar inte om växter.

– Travtips V 86, V 75

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?
Välkommen Teja
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Flyktig sommarkänsla
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor