Nedriven kontakt var förrymd boa
TORSBY
Där låg en kvarglömd boaorm.
Den chockartade händelsen utspelade sig natten mot fredag, vid 04-snåret. Kvinnan, relativt nyinflyttad i bostaden, vaknade av att det smällde till i golvet inne i tv-rummet.
– Hunden kom och satte sig raklång vid sängen, hon skakade, säger den ännu på söndagskvällen skärrade kvinnan.
Hon gick upp för att se vad det var som hade orsakat dunsen, troligen en nedriven kontakt tänkte kvinnan. På det sideboard som agerar tv-bänk låg något brunspräckligt.
– Jag tänkte ”vad har jag som är brunspräckligt”, jag blev inte rädd.
Hon sträckte sig för att ta tag och titta efter, då rörde sig ormen som var dryga metern lång och tjock som kvinnans underarm.
Fortfarande chockad
Kvinnan har fått berättat för sig av grannar, att den tidigare lägenhetsinnehavaren ska ha tappat bort en orm.
Hon berättar att efter att ha upptäckt reptilen ringde hon polisen. Där bekräftar man för NWT att en kvinna har ringt och sagt sig ha en orm i lägenheten. Polisen i sin tur kontaktade ägaren som kom och hämtade ormen, som då hade krupit in bakom garderoben, som enligt kvinnan fick brytas upp. Dramat var över på dryga halvtimmen.
Men kvinnan är på söndagskvällen fortfarande chockad.
– Jag tycker mycket om lägenheten men nu vet jag inte om jag orkar bo kvar. Jag vågar inte röra kläderna där inne.

































































