
Karl-Evert och Marianne stannade husbilen för att njuta av utsikten över Fryken
SOMMARTURISTEN
– När vi kommer hem till Tjörn framåt kvällen har vi kört ungefär 500 mil på två veckor. Det är den första rejäla turen med husbilen, säger Karl-Evert.
– Jag måste säga att det är fantastiskt vackert här. Det sägs ofta att Nordnorge är otroligt men det är nog minst lika fint i Sverige, säger Marianne.
Vad har varit bäst under resan?
– Jag måste nog säga att det är alla människor vi träffat. Jag har aldrig testat campinglivet på det sättet tidigare men det finns en väldigt fin gemenskap, säger Marianne.
– Vi har upplevt väldigt mycket, vi körde längs östkusten upp till Haparanda och sedan upp genom Tornedalen, till Treriksröset och längst ut på Lofoten innan vi vände söderut längs inlandsvägen, säger Karl-Evert.
Vad är era bästa semestertips för besökare på Tjörn?
– Det nordiska akvarellmuseet är nog ett måste, säger Marianne.
– Tjörnbroarna är ju också sevärt om man är turist såväl som kustlandskapet, öarna och skärgården, säger Karl-Evert.
Namn: Karl-Evert och Marianne Karlsson
Yrke: Busschaufför respektive pensionär
Hemort: Tjörn, Bohuslän
Familj: Barn och barnbarn på varsitt håll
Källa:






































































