Vad händer med skogen i framtiden?
HAMMARÖ: Miljön skymd bakom träden i valrörelsen
Foto: Anna Sims [Förstora]
Foto: Anna Sims [Förstora]
Men det finns fler intressen än skogsindustrin. Vid sidan, och ofta i konflikt med, de som vill bruka den finns de som vill skydda den för att värna om den biologiska mångfalden. Skogen fyller också en funktion som världens lunga, eller kanske lever, som renar städer som smutsar ner. Kanske kan skogsägarna kräva in en klimatbonus den vägen om de låter skogarna stå kvar?
Allt verkade möjligt när länsstyrelsen i Värmland under fredagen hade ett klimatseminarium för den värmländska skogsindustrin i samarbete med The Paper Province på Skoghalls bruk. Rubriken var ”Så kan skogen i Värmland bidra till att rädda klimatet”.
Skogspolitik i tiden
Bland de nio inbjudna talarna fanns Thomas Björkman från Energimyndigheten, Maria S Arwidson från Skogsindustrierna och Karin Pettersson från Chalmers och så en dos skogspolitik i debatt mellan Erik Eriksson (C) och Annkristin Johansson (S).
På moderator Fredrik Holms, Klimat- och miljöstrateg på Länsstyrelsen, fråga om hur de skulle forma ett stabilt skogs- och energipaket om de hade en ministerpost hade de prioriteringarna klara.
– Jag skulle se till att Sverige blev självförsörjande på drivmedel så vi slipper svära över norskar och araber längre. Det och skatteväxling tror jag skulle göra mest för klimatet och för Värmland, sa Erik Eriksson.
– Som jord- och skogsbruksminister skulle jag ge Skogsstyrelsen och länsstyrelsen mer resurser och öka dialogen mellan dem och skogsägare om biologisk mångfald. Sedan vill jag öka kontakten med näringen och till exempel lära av Finland som är bra skogsstrateger, sa Annkristin Johansson.
Dagliga val påverkar mest
The Paper Province ordförande tillika produktionsdirektör för Billerud, Per Bjurbom, tror däremot inte att politikerna kan rädda klimatet.
– Vi ser hemska bilder om klimathotet, men våra liv är ganska korta. Nu står vi inför ännu ett skifte av energisystem och vi vill att politiken ska fatta kloka beslut så vi blir trygga. Man det tror inte jag. Den är för uppstyrd och för kortsiktig. Jag tror det är vi som individer som kan påverkar. När vi åker hem i kväll tar vi bussen, handlar i papperskassar och har energisnål värme hemma.


















































