Regeringen vill ha EU-skatt på koldioxid

SVERIGE

Det svenska EU-ordförandeskapet kommer att driva frågan om koldioxidskatt i hela EU. I nuläget har bara Sverige, Finland, Danmark och Slovenien en sådan skatt, men det svenska målet är att alla EU-länder ska införa det, rapporterar Ekot.
Publicerad: 2009-05-09 07:30
LÄS OCKSÅ:

– Vi ska visa att EU menar allvar hela vägen, säger miljöminister Anders Carlgren (C) till Ekot.

Regeringen hade hoppats att EU-kommissionen skulle ha lagt fram ett förslag om koldioxidskatt redan förra månaden, men den ekonomiska krisen har fått kommissionen att avvakta.

En EU-skatt skulle inte höja den svenska koldioxidskatt som redan finns.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor