Svenska journalister nu på ambassaden

SVERIGE/VÄRLDEN

(UPPDATERAD) De två svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye som suttit fängslade i Etiopien har benådas och befinner sig nu på svenska ambassaden i Addis Abeba. Det rapporterar TT.
Publicerad: 2012-09-10 11:21 | Uppdaterad: 2012-09-10 22:46

Enligt ett pressmeddelande från Etiopiska utrikesdepartementet hör Johan Persson och Martin Schibbye till de över 1 950 fångar som har benådats. Och sent på måndagskvällen kunde TT rapportera att de två befann sig på den svenska ambassaden i Etiopien.

– De kom hit vid klockan 17 lokal tid. Vi har tagit en pilsner och ätit jansson, dessutom blåbärsmuffins, säger ambassadör Jens Odlander till TT.

– Det känns naturligtvis jättebra att höra att de är där. Det har varit oklart vart de är, om de är kvar på fängelset eller på ambassaden eller vart de är, säger Karin Schibbye, Martin Schibbyes mamma, efter beskedet om att sonen är på residenset.

Persson och Schibbye greps förra sommaren efter att de olagligt tagit sig över gränsen till det omstridda etiopiska området Ogaden.

I december 2011 dömdes de av en etiopsik domstol för terrorbrott – samröre med gerillan ONLF – och fick elva års fängelse. De överklagade inte, för att i stället kunna söka nåd.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se