Robin startar säsongen i Höljes
MOTORSPORT
För Lysvikskillen Robin Olsson blir det årspremiär på banan.
– Jag hoppas kunna ta en finalplats, berättar han.
Foto: Karina Johansson [Förstora]
Foto: Karina Johansson [Förstora]
Åren 2004-06 körde Robin Olsson junior-SM i rallycross. 2007 var första sommaren som han körde rallycross-EM för seniorer, efter att tillsammans med pappa Jan-Olov ha byggt om bilen, en Renault Clio, så att den kunde köras i division 1A, klassen under högsta klassen division 1.
Sedan dess har de jobbat med att utveckla bilen. Och det har varit en del krångel till och från.
– Det är ju så att ju hårdare bilen är trimmad, ju skörare blir den, förklarar Jan-Olov.
Förra året körde Robin en SM-tävling och där slutade han fyra i A-finalen. Det blev också några EM-tävlingar, bland annat i Belgien, Tyskland, Tjeckien och Sverige, närmare bestämt Höljes.
– Men det gick inte så jättebra, främst för att det var så osäkert om motorn skulle hålla. Det var största problemet, berättar Robin.
Testkört en gång
Till i år har förutsättningarna förändrats en aning.
– Vi har byggt en helt ny motor. Den är lika stor som den förra, på 1600 cc, men den är konstruerad på ett annat sätt, och kommer förhoppningsvis att hålla bättre än den förra. Sen har vi bytt växellåda också, berättar Robin.
Bilen blev färdigt för ett par veckor sedan, och Robin har bara hunnit testkört den en enda gång.
– Men motorn känns bättre att köra med, och växellådan är smidigare, berättar Robin.
Goda chanser
Under helgen kommer Robin att köra årets första tävling när EM-tävlingen i Höljes arrangeras. Det är 37 startande i hans klass, varav 16 går till final. Att hamna bland de 16 är Robins främsta mål.
– Vi får se hur det går, jag har ju ännu inte kört någon tävling, medan de flesta andra har hunnit med fyra stycken, berättar han.
Jan-Olov tror att sonen har goda chanser.
– Hans styrka är att han håller sig lugn i alla situationer. Sen har han också en förmåga att lyckas välja rätt spår på banan. Och det är ju nästan det viktigaste av allt, berättar han.
Junior Elit Sweden
Jan-Olov inte är den ende som tror på Robin. Det gör också Svenska Bilsportsförbundet.
– De frågade mig om jag var intresserad av att vara med i satsningen Junior Elit Sweden och det tackade jag ja till. Tanken är att jag ska få hjälp med min elitsatsning. Jag får mediaträning, fysträning samt är representant för bilsportsförbundet, berättar han.
Efter tävlingen i Höljes väntar ytterligare sex tävlingar, först i Finland helgen efter, och därefter i Belgien, Tyskland, Polen och Tjeckien som körs den 18-19 september.
– Målet är att köra samtliga EM-tävlingar nästa säsong, berättar Robin.









































































