Karina Johansson släpper ny roman
SUNNE
Foto: Aron Eriksson [Förstora]
Karina Johansson, som till vardags skriver reportage i Fryksdalsbygden, debuterade som författare för två år sedan. De 1 000 exemplaren av ”Bara en pärla” är nästan slut.
– Det här är en fristående uppföljare till den förra boken. En av bifigurerna i Bara en pärla är huvudperson i Utan egen vinning, berättar Karina Johansson.
Kattförening
Boken kretsar kring kattföreningen Stjärnans bygge av ett härbärge för hemlösa katter. Men i samband med att härbärget ska tas i bruk inträffar ett mord. I takt med att allt fler märkliga saker inträffar växer oron i kattföreningen.
– Huvudpersonen Stina bestämmer sig då för att involvera sig i gåtan för att föreningen ska överleva, berättar Karina Johansson.
Djurvän
Karina Johansson är stor djurvän och ett delsyfte med boken är att sätta fokus på hemlösa katter.
– Hemlösa katter är ett samhällsproblem som alltför många blundar för, säger hon.
Boksläpp på torsdag
På torsdag släpps Utan egen vinning på Saffran och Vitlök i Sunne.
– Det är sagt att böckerna ska komma på tisdag, jag hoppas verkligen att den utlovade leverenstiden håller, säger Karina Johansson.






































































