VAR HÄNDE DET?
Sunne | Hela kartan

Känd gitarrist bjuder på spanska toner

SUNNE

Gitarristen Mårten Falk är en av Sveriges mest framgångsrika klassiska gitarrister och han har fått enastående recensioner i hela världen.
Publicerad: 2012-07-23 07:47
I kväll, måndagen den 23 juli, kl. 19.00 gästas Sunne kyrka av den skicklige gitarristen Mårten Falk. Han behärskar bland annat många olika typer av gitarrer och lutor. [Förstora] 

På måndagskvällen tar han ton i Sunne kyrka och bjuder på spansk och latinamerikansk musik av Francisco Tárrega, Isaac Albéniz och Heitor Villa-Lobos. Det blir även barockmusik av Johann Sebastian Bach.

Falks repertoar sträcker sig från spanskt 1500-tal till japanskt 2000-tal.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se