
Pendlare fastnade i Kil
KARLSTAD-SUNNE-TORSBY: Fryksdalsbanan stängd
På grund av banarbete på Fryksdalsbanan får de som pendlar mellan Karlstad och Torsby åka tåg till Kil och sedan ersättningsbuss där i från till slutdestinationen. Men vad händer om tåget från Karlstad till Kil är försenat? Jo, då åker bussen mot Torsby utan passagerare.
– Ersättningsbussarna (från Kil) går på tidtabell och väntar inte in försenade tåg. Där emot kan det sättas in extra bussar om tåget meddelar att det är försenat, säger Lars Bull, vd för Värmlandstrafik.
Superviktig och unik
Margareta Wik pendlar mellan Karlstad och Sunne. Hon och de andra sex personerna som strandsattes i Kil ringde till Värmlandstrafiks resetjänst var tionde minut i en och en halv timme utan att få hjälp. På resetjänst sa de att de skulle ringa och kolla med trafikledningen och ringa tillbaka. Men resetjänst ringde aldrig och när det var fem minuter kvar tills bussen mot Fagerås skulle gå, sa de att pendlarna fick ta den. För det kommer ingen ersättningsbuss.
– Fryksdalsbanan är superviktig och unik i sitt slag i Sverige. Det är viktigt att den fungerar, säger Margareta Wik.


































































