Bra verksamhet enligt chef

:

Förskolechefen Gunnel Eriksson menar att de uppfyller kravet på 15 timmars barnomsorg per vecka, att ha barnen på förskolan 5 timmar tre dagar i veckan är inte möjligt.
Publicerad: 2010-02-12 07:45
LÄS OCKSÅ:

Gunnel Eriksson förklarar att det alltid blir besvärligt på våren med mycket barn, i höstas växte kön och dessutom kom det fler integrationsbarn än vad de räknat med.

– Vi väljer att ha ett stort antal på förmiddagen, säger Gunnel Eriksson.

Enligt henne gör de det bästa av situationen.

– Det är mest aktiviteter på förmiddagen och vi lägger mest krut där.

Småbarnsgrupperna där det är tänkt att ett- till treåringarna ska gå kommer nu att innehålla 13 till 15 barn medan grupperna för fyra- till sexåringarna kommer att bestå av upp till 24 barn.

Om det är en tillfällig lösning är oklart. Enligt Gunnel Eriksson har andra förskolor i Storfors kvar möjligheten till femtimmarsdagar.

– Valfrihet och generositet är det bästa men nu kan vi inte vara det men vi erbjuder så bra verksamhet som vi kan, menar hon.

Adina Magnusson
0550-41 25 51
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor