Landshövding Kenneth Johansson knöt band med hjälp av kommunalrådet Hans Jildesten och bankens ordförande Joakim Wessman.
Landshövding Kenneth Johansson knöt band med hjälp av kommunalrådet Hans Jildesten och bankens ordförande Joakim Wessman. Foto: Kasper Norling

Hon leder sparbankens unika satsning

STORFORS: Glädje i bygden efter ny etablering

Christel Gillström leder Bergslagens sparbanks uppmärksammade satsning att åter starta bank i Storfors. Fem år efter att ortens senaste kontor lades ner.
– Vi skriver bankhistoria. Nu ska vi hjälpa bygden att växa, säger hon.
Publicerad: 2012-10-23 08:24 | Uppdaterad: 2012-10-23 09:56
LÄS OCKSÅ:
Christel Gillström är chef för Bergslagens sparbanks nya kontor i Storfors. I går var det invigning.
Foto: Kasper Norling
 [Förstora] 
Christer Trädgårdh är vd för Bergslagens sparbank. Satsningen i Storfors är långsiktig, lovar han.
Foto: Kasper Norling
 [Förstora] 
Magnus Bjerge, Ivan Röhs, Maria Andersson och Annika Johansson har saknat bank i Storfors.
Foto: Kasper Norling
 [Förstora] 
Anna-Karin Ekström välkomnar banken och kontanthanteringen. "För de äldre".
Foto: Kasper Norling
 [Förstora] 
Christel Gillström, Catharina Westergren och Lennart Appelgren utgör personalen.
Foto: Kasper Norling
 [Förstora] 

I god tid före den officiella invigningen har flera Storforsbor tagit åt sig av gratistårtan och satt sig bekvämt i den nya bankens besökssoffa.

Samtalsämnet är givet: glädjen över att äntligen ha fått tillbaka en bank. Ett fysiskt kontor som till och med hanterar kontanter.

– Det är suveränt, säger Annika Johansson och får medhåll av arbetskamraten Maria Andersson.

– Det här har vi saknat, särskilt många äldre, säger hon.

Lennart kom hem

Lika glad som kunderna är Lennart Appelgren, en av tre nyanställda för satsningen i Storfors.

– Jag jobbade här fram till Swedbank stängde 2007, då fick jag flytta till kontoret i Kristinehamn. Men jag bor i Storfors så när den här chansen dök upp fanns det inget att tveka på. Visst är det en stor utmaning, men äntligen händer det något positivt. Det känns verkligen jätteroligt.

En månad tog det för Bergslagens sparbanks ledning att fatta beslut om det nya kontoret. Det var i maj – i år.

– Kommunledningen tog första kontakten och hörde sig för om vårt intresse. Vi ville utöka vår verksamhet och när vår utredning om marknaden visade att det finns utrymme för en bank var det bara att köra, berättar en glad, stolt och nöjd Christer Trädgårdh, vd för Bergslagens sparbank.

Det verkar modigt att satsa i lilla Storfors?

– Vi finns på mindre orter än Storfors och det fungerar bra. 2011 blev vi utsedda till Sveriges mest lönsamma bank och det här är en långsiktig investering.

En viktig markering då många Storforsbor NWT pratade med i går visserligen var väldigt glada att åter ha fått ett lokalt bankkontor, men samtidigt försiktiga med om de verkligen ska föra över sina affärer till något nytt och oprövat. Åtminstone i Storfors.

– Men det blir säkert bra, bara man ser att allt fungerar, säger Inger Ruud.

Hövdingen uppmanar

Landshövding Kenneth Johansson vill se handling och uppmanar Storforsborna att stödja den nya banketableringen.

– Jag har tidigare kämpat för så många banker som har lagts ner och därför är det med glädje jag nu får delta när en bank återuppstår. Det är fantastiskt roligt och viktigt för väldigt många. Företag, föreningar och äldre.

Inne i den för öppningsdagen välbesökta banklokalen står bankens styrelseordförande Joakim Wessman och myser.

– Vi får inte ge upp landsbygden, det är till stor del därför jag engagerar mig, berättar han.

Kontorschefen Christer Gillström har antagit utmaningen. Inte sedan hon började i bankvärlden 1985 har hon varit med om att starta ett nytt kontor och nu sker det alltså – i Storfors.

– En lokal bank är A och O för att ett samhälle ska fungera och utvecklas. Nu finns vi här och ska göra vårt för att bygden ska växa.

Kasper Norling
054-19 98 45
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se